Санадеру свједочио бивши вицепремијер Поланчец

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Санадеру свједочио бивши вицепремијер Поланчец

ЗАГРЕБ - У наставку суђења бившем премијеру Иви Санадеру за ратно профитерство, узимања провизије од “Хипо” банке и мита од мађарске компаније МОЛ за преузимање ИНА, бивши вицепремијер Дамир Поланчец је казао да је Председништво ХДЗ прихватило уговор по коме је управљачка права у НИА преузео мађарски МОЛ.

- Санадер је објаснио нужност промјене уговора с обзиром на промјењену власничку структуру - рекао је Поланчец и додао да је председништво ХДЗ тада донијело одлуку да се иде у преговоре о издвајању нерентабилног гасног пословања.

Он је у исказу, у вијећу Жупанијског суда у Загребу, рекао да је ХДЗ иначе расправљао о важним политичким питањима прије него што су она дошла на владу, при чему је мишљење шефа странке Сададера било обавезујуће за све.

Поланчец је рекао да му је Санадер дао овлашћења да води преговоре, али да је о свему морао извештавати њега, владин кабинет и председништво ХДЗ.

Санадерова одбрана и он сам приговорили су на истинитост свједочења Поланчеца, нарочито у дјелу у коме је описивао начин доношења одлуке о промјени споразума између владе и мађарског МОЛ-а о компанији ИНА.

Поланчец је рекао да је Јадранка Косор, Санадерова замјеница и у влади и у партији, у децембру 2008. била на најмање једном састанку, а у јануару 2009. на најмање два.

Санадер је Косоровој наредио да прода акције ИНА, којима је располагао Фонд хрватских бранилаца коме је у то вријеме била на челу. Поланчец тврди да му је то, након што је пуштен из истражног затвора, испричала она лично.

Турудић и УСКОК

Поланчец је негирао тврдње судије Ивана Турудића, који је тврдио да је данас говорио различито од исказа у истрази.

Канцеларија за сузбијање корупције и организованог криминала (УСКОК) одустала је од прогона Поланчеца недуго прије подизања оптужнице, а он је у медијима изјављивао да је био преварен и изманипулисан ако је тачно да је бивши премијер примио мито.

Обустављање истраге против Поланчеца, коме је раније суђено због неких других кривичних дјела, Канцеларија је образложила тврдњом да нису пронађени докази да је помагао Санадеру у том кривичном дјелу, нити да је остале чланове владе довео у заблуду приликом измјене уговора с МОЛ-ом.

Суђење се наставља сутра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.