Руси највише улажу у Црну Гору

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Руси највише улажу у Црну Гору

ПОДГОРИЦA - Званична руска улагања у Црну Гору су, према доступним информацијама, значајно већа него у свим осталим земљама бивше Југославије, наводи се у студији коју је крајем прошле године наручила Европска унија, пише данашња подгоричка "Република".

Студију "Руски економски продор у Црну Гору" за потребе Европског парламента, урадили су познати европски економски експерти за Балкан, професори Мојмир Мрак, Матија Ројец, Тамаж Шемлер и Тамаж Новак.

У комплетном документу у "резимеу", наводи се да је студија заснована на "доступном материјалу" из званичних извора.

Aутори студије примјећују да су званична руска улагања у Црну Гору значајно већа него у свим осталим земљама бивше СФРЈ.

- Исто тако, врло је вјероватно да руских улагања има много више него што је показано у званичним подацима, али свакако није толико високо као што се често истиче у штампи, односно, јавном мњењу - тврде њени аутори.

Према подацима којима се бавила Студија, Руси су у 2006. години били пети по реду инвеститор у Црној Гори, са учешћем од 8,1 одсто. На првом мјесту су инвеститори из Мађарске на које отпада 22,1 проценат инвестиција, други су Британци са 11,3 одсто учешћа, док су трећи Швајцарци са 9,8 процената.

Оно што "упада у очи" ауторима студије је, да су Руси званично, током 2006. године, уложили у Црну Гору 98 милиона евра, док су у много веће државе, као што су Србија и Хрватска инвестирали свега 35,2 односно 21,3 милиона евра.

Српски тајкуни у трци за Институт у Игалу

ИГAЛО - Након "српског краља шећера" Миодрага Костића, у трку за куповину Института "Др Симо Милошевић" у Игалу укључио се и "европски краљ посуђа", званично најбогатији Србин Филип Цептер!

Филип Цептер и Миодраг Костић учествовали су, занимљиво, заједно и на тендеру за преузимање београдског Генекса, али их је на том надметању побиједио власник Делте Мирослав Мишковић. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.