Протест синдиката у Загребу, кренула поворка више хиљада грађана

Г.С.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Протест у Загребу Фото: Танјуг/АП | Протест у Загребу

ЗАГРЕБ - Протестна поворка више хиљада грађана и чланова синдиката око 11.20 часова кренула је према Тргу бана Јелачића где се од 12 часова одржава протест "Хрватска заједно за веће плате и пензије" у организацији Савеза самосталних синдиката Хрватске (СССХ), Независних хрватских синдиката (НХС), Матице хрватских синдиката (МХС) и Синдиката пензионера Хрватске (СУХ).

Демонстранти у ходу показују своје незадовољство

Демонстранти у ходу своје незадовољство показују звиждаљкама, бубњевима и синдикалним обиљежјима: мајицама, капама, заставама и транспарентима у разним бојама, а развили су и заставу Хрватске, преноси Хина.

Неки од транспарената гласе: "Стоп порезу на сиромаштво", "Моја пензија је цркавица", "Ако је поскупело зашто наш рад није?", "Градимо луксуз, живимо акцију и попусте", "Немају сви у Дубровнику апартмане", "Послодавци, прековремени сати нису волонтирање".

Демонстранти из свих крајева Хрватске, који су долазили и аутобусима, такође, поручују: "Наш рад вриједи - вреди више", "Сестре заслужују више", "Не тражимо скупоцене сатове, брошеве, умјетнине, тражимо поштовање колективног уговора", "Ми носимо цемент, ви носите празна обећања", "Ако је плата тајна, онда је очито и срамота", "Овим темпом једина повишица коју могу да очекујем је социјална накнада".

Окупљање је почело у 10.00 сати на Тргу Републике Хрватске, код Хрватског народног позоришта, а почетак протеста на главном загребачком тргу заказан је за 12 сати и како је најављено, требало би да траје око сати и по.

Осим већих плата и пензија, синдикати траже и праведнију расподјелу добити и ниже цијене хране, да се омогући приступачније становање, друштво без корупције и сиве економије и очување животног стандарда и бољи живот у Хрватској.

Шта траже синдикалне организације

Синдикалне организације траже повећање минималне плате на 1.100 евра, просјечне плате на 2.200 евра и просјечне пензије на 1.100 евра нето, као и праведнију расподјелу добити, ниже цијене хране, приступачније становање и борбу против корупције и сиве економије.

Према наводима синдиката, инфлација у посљедњих пет година износи око 28 одсто, цијене хране порасле су за 47 одсто, а некретнине за више од 60 одсто, док је удео трошкова хране у Хрватској знатно већи него у многим државама ЕУ.

Синдикални представници истичу и да око 750.000 пензионера живи испод прага сиромаштва, док радници у јавном сектору за основне трошкове издвајају велики део својих прихода.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.