Фото: Послије сукоба Македонаца и Албанаца министарка позива на уздржаност
СКОПЉЕ - Македонска министарка унутрашњих послова Гордана Јанкуловска данас је грађане позвала на уздржаност, након три инцидената у аутобусима градског превоза у Скопљу, у којима је дошло до туча између Македонаца и Албанаца.
Јанкуловска је на конференцији за новинаре рекла да појединци желе да наруше међуетничке односе и, да не би дошло до ескалације, позвала је на “разум, уздржаност и умереност”. Она је, такође, информисала јавност да је на терену појачно полицијско присуство.
- Не искључујем могућност да у Македонији има људи који желе да дође до нарушавања међуетничкох односа, али убеђена сам да је ипак већи број оних који то не желе и који ће дати свој допринос смиривању напетости и демаскирање оних који желе етничке тензије - рекла је Јанкуловска.
У току ноћи у Скопљу су се догодила три инцидената у аутобусима јавног превоза. У првом је група младих ушла у аутобус који саобраћа на приградској линији, и притом је повријеђено пет особа, међу којима и једна жена.
У другом инциденту, у скопском насељу Чаир, гдје су већина становништва Албанци, повријеђено је двоје путника, младић и дјевојка.
Том приликом био је нападнут и шофер аутобуса, јер је покушао да затвори врата насилницима, који су га ударали песницама и давили га. Возач је хоспитализован.
Серија инцидената завршена је јутрос када је група од 18 насилника напала и малтретирала путнике приградског аутобуса. Притом је повријеђено двоје младића.
Према речима Јанкуловске, МУП не повезује та три иницидента, нити према мотивима, нити према етничкој припадности нападнутих и нападача.
Она сматра да присуство полицајаца у аутобусима не може потпуно спријечити овакве инциденте и апелује да се у процес укључе наставници, родитељи и прихолози.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.