Полиција почела лов на хакере због регистра бранилаца

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Полиција почела лов на хакере због регистра бранилаца

ЗAГРЕБ - Након што су хакери у уторак увече на интернету објавили регистар хрватских бранилаца, тамошња јавност јуче је била преплављена реаговањима. Представници власти осудили су тај чин, а полиција је почела лов на још непознате хакере, који су, по сопственом признању, регистар украли из Министарства одбране, јавиле су јуче агенције.

Страница с пописом хрватских бранилаца, једном од највећих енигми новије хрватске историје, чије је објављивање власт годинама одбијала, послије објаве, била је доступна само пола сата. Око 21 час поново се појавила, из чега би се могло закључити да је пала због загушености, а не због намјерног повлачења.

Хрватска јавност, поготово политичка, подијељена је око тог чина, о чему годинама, од краја рата, трају спорења и полемике, а у међувремену број бранилаца нарастао је на пола милиона и још није закључен.

Противници објаве позивају се на законе, који гарантују тајност података свих, па и бранилаца, а међу њима су најгласнији управо они који воде борачке организације и представници власти.

Портпарол хрватске полиције Крунослав Боровец рекао је да је полиција започела криминалистичку истрагу којом ће се утврдити да ли су на анонимној интернет страници заиста објављени подаци из регистра хрватских бранилаца, чиме би било почињено казнено дјело одавања службене тајне.

- Aко су објављени подаци из регистра, истрагом ће се морати утврдити ко је то учинио, јер је ријеч о казненом дјелу одавања службене тајне - рекао је Боровец.

Опозиција већ дуго инсистира на томе да се коначно објави тај фамозни попис, на којем је, по општем суду, и превише "лажњака", а владајући се бране законским ограничењима и чињеницом да нико у свијету није објавио попис својих ветерана, иако то пракса неких земаља демантује.

- Жалосно је да правна држава, да би функционисала, мора да користи герилу - сматра Весна Пусић из ХНС-а и истиче да порески обвезници морају да знају гдје иде њихов новац, а противници објављивања тог пописа, међу којима су и Aнто Ђапић и Aндрија Хебранг, узвраћају да се објаве и имена партизана и припадника крајинске војске.

Саборски заступник и потпредсједник ИДС Дамир Кајин сматра да је објава регистра потребна да би се могли "раздвојити прави браниоци од лажних, да би се борбени састав раздвојио од неборбеног те да би се издвојили они који су неморално искористили привилегије.

Мишетић

Хашки адвокат генерала Aнте Готовине Лука Мишетић тврди да објаву регистра није доводио у везу са одбраном генерала на суду.

- Политику о томе треба ли регистар објавити, оставићу политичарима и Влади. Чисто по закону, ако је то тајна, онда се не би смјело објавити - рекао је Мишетић и додао да он лично није ни за, али нити против објаве регистра.

Стан Косорове

Заговорници објаве пописа бранилаца понављају да треба мијењати законе који су лоши, па за аргумент узимају и закон по којем је премијер Хрватске Јадранка Косор добила стан српске породице, који јој не припада, из чега изводе закључак да се за Хрватску може направити нешто добро само мимо закона.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.