Погинула четири шверцера оружја

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Погинула четири шверцера оружја

СКОПЉЕ - Четворица шверцера оружја са Косова убијена су у обрачуну са македонском полицијом недалеко од мјеста Радуша код Скопља, јавиле су јуче агенције.

Према изворима из македонског МУП-а, полиција је у ноћи између уторка и сриједе имала дојаву о комбију који превози оружје са Космета на територију Македоније. До пуцњаве је дошло када су путници комбија одбили да се зауставе на наређење специјалаца, и умјесто тога на њих отворили ватру.

У обрачуну су погинула сва четири кријумчара, а нико од полиције није повријеђен. 

Пуцњава је трајала више од три часа, а послије акције полиција је ухапсила двојицу шверцера. Македонске власти су у комбију пронашле велику количину оружја и експлозива, који су заплијењени и послати на вјештачење. 

Ово је најозбиљнији оружани инцидент у Македонији од краја сукоба 2001. године између македонских владиних снага и албанских побуњеника углавном на сјеверу земље.

Полиција је, за сада, успјела да идентификује тројицу погинулих, али није објавила њихова имена.

Портпарол македонске полиције Иво Котевски рекао је да су двојица убијених македонски Aлбанци из села Грчец и Мерово, док је трећи из Приштине.

- Полиција у Приштини нема никакве информације о инциденту - рекао је портпарол косовске полиције Беки Келани.

Крај око села Радуша и Рашће током ноћи су блокирале јаке полицијске снаге, а од јуче ујутру су тим предјелом патролирали хеликоптери. Пут између та два села био је потпуно блокиран.

Прије двије седмице македонски специјалци сукобили су се са сличном групом одметника недалеко од мјеста Блаце и у том сукобу повријеђен је један од шверцера, а полиција је пронашла пет скровишта напуњених ракетама, бомбама, ручним бацачима и разним другим оружјем и опремом.

Послије те акције, косовска полиција је ухапсила седам особа за које се сумња да су из Македоније побјегле на Косово, али њихов идентитет није саопштен.

Јанкуловска

Министар унутрашњих послова Македоније Гордана Јанкуловска претходних дана је указивала да није угрожена безбједност у земљи и да полиција има контролу над цијелом територијом земље.

Она је рекла да је и протест неколико хиљада Aлбанаца у Скопљу, најављиван као "свеалбански", прошао мирно и без инцидената. Они су захтијевали прекидање свих судских процеса у којима су Aлбанци оптужени за терористичко удруживање.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.