Оптимистична очекивања Подгорице

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Оптимистична очекивања Подгорице

ПОДГОРИЦA - Предвиђања да би Црна Гора 2010. године могла да почне преговоре о чланству у ЕУ превише су оптимистична, оцјењује угледна британска компанија "Оксфорд аналитика" .

Ова компанија за пружање аналитичких процјена наводи да је   влада Чешке, која је преузела предсједавање ЕУ, наговијестила да жели да обезбиједи позитивну одлуку Савјета ЕУ о   апликацији Црне Горе и то на Самиту држава ЕУ у марту. 

Aко одлука буде повољна, то ће значити да Црна Гора може да почне поступак који ће јој омогућити да добије званичан статус кандидата већ у децембру, и то за вријеме предсједавања Шведске.

- Почетак дугог процеса преговора за приступ могао би почети 2010. године. Ипак, тај сценарио може бити сувише оптимистичан - наводи се у анализи.

У извјештају "Оксфорд аналитике" оцјењује се да је званична апликација Црне Горе за чланство у ЕУ "жељени знак напретка за цијели западни Балкан".

ЕУ је била изненађена спремношћу Црне Горе да искористи прилику и "донекле импресионира" кампањом да надвлада француско противљење да Подгорица поднесе захтјев за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ.

Истиче се и да је став у Бриселу да је Црна Гора постигла доста у савладавању бројних политичких препрека - посебно у управљању потенцијално опасним питањима признања Косова и то на начин да спријечи политичке немире код куће и да задржи добре односе са Србијом.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.