Драматично спашавање војника из БиХ, Македоније, Црне Горе и Aлбаније из Aвганистана

Јутарњи лист
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Драматично спашавање војника из БиХ, Македоније, Црне Горе и Aлбаније из Aвганистана

Загреб/Кабул - Укупно 38 војника из БиХ, Македоније, Црне Горе, и Албаније јуче се у изузетно компликованим условима извукло из Кабула након чега су напустили Авганистан.

Како пише “Јутарњи лист”, у њиховом извлачењу главну улогу су имали хрватски пилоти, који су пристали летјети упркос великом ризику.

Све је почело у уторак у јутарњим часовима када се 38 припадника Војне полиције из састава балканских војних снага требало пребацити из војне базе у Кабулу у америчку војну базу Баграм изван главног авганистанског града.

У Авганистану у овом тренутку влада изузетно напета безбједоносна ситуација због протеста против филма “Невиност муслимана” и припадници међународних војних снага су стална мета напада.

Зато на улицама патролира изузетно мало војника.

Због такве ситуације америчким хеликоптерима је забрањено полијетање, а то је узроковало проблем у транспорту војника с Балкана из Кабула.

Брзо је одбачена опција проласка колоне оклопних возила кроз Кабул, јер би то била прелака мета за терористе.

Тада су се у хрватској команди сјетили да на аеродрому у Кабулу хрватски инструктори летења увјежбавају авганистанске војнике.

У неколико сати посудили су од авганистанске војске транспортни хеликоптер Ми17 и од авганистанских власти добили све дозволе за полијетање.

У два лета сви војници су пребачени у базу Баграм.

Након доласка у Баграм војници су пребачени у транспортни авион према Киргистану одакле су кренули према матичним земљама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.