Фото: Црква се у све мијеша
ЗAГРЕБ - Католичка црква има одговоре на сва питања и у све се мијеша, па онда нека уведу црквени порез, како их држава више не би финансирала, поручује Стјепан Месић, преноси Танјуг.
Хрватски предсједник Стјепан Месић каже да такав порез не би плаћали протестанти, Јевреји, православни верници, агностици и атеисти. Према писању хрватских медија, Месићева изјава је наставак вишемјесечног отвореног сукоба између предсједника државе и црквеног врха.
Сукоб између цркве и предсједника траје практично откад је Месић дошао на Пантовчак (сједиште предсједника), али с приближавањем предсједничких избора, сукоб доживљава кулминацију.
Црквени врх користи сукоб да спријечи долазак још једног лијево оријентисаног политичара на Пантовчак, а Месић жели да онемогући црквени врх да модерише предстојеће изборе, при чему наглашава да није у сукобу с црквом већ с појединцима у њој.
Месић је папског нунција у Загребу Марија Роберта Казарија информисао о иступању хварско-брачко-вишког бискупа Слободана Штамбука у Удбини, који је истицао да сљедећи предсједник мора бити римокатолик, не само по вјери него и по дјеловању, односно "не само по свједочанству крсног листа, него по свједочанству живота по вјери".
Месић се практички једини огласио, рекавши да је то још једно црквено кршење Устава и дискриминација хрватских грађана по вјерској основи, јер су сви грађани, без обзира на националност и вјерску припадност, равноправни.
Прије неколико година Месић је на исти начин реаговао оптуживши бискупе за антиевропејство, а у августу прошле године напао је мијешање Католичке цркве у политику, посебно истакавши поступке војног ординарија бискупа Јурја Језеринца, који је читао пјесму Марка Перковића Томпсона која садржава усташки поздрав "За дом спремни". Тада је пријетио да ће Језеринца пријавити папи.
Медији истичу да је став доброг дијела јавности да Католичка црква у Хрватској на основу уговора Загреба и Ватикана има права каква нема нигдје у Европи.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.