Фото: Архива
БАЊАЛУКА- Шеф Клуба СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Игор Жунић изјавио је Срни да се, због дјеловања појединих центара моћи из дијелова међународне заједнице која се промовише кроз ставове њихових амбасадора у БиХ - може само закључити да је БиХ под окупацијом.
Жунић је навео да непоштовање Устава и легално изабраних представника народа, самовоља у тумачењу закона, ничим утемељене казне према појединцима, притисак на медије - није ништа друго него окупација и протекторат.
"Чак да занемаримо чињеницу да Савјет за спровођење мира /ПИК/ није дејтонска категорија, тијело као што је ПИК је давно изгубило потребу да постоји, а не да нелегално јача своју улогу. Политичар /Кристијан/ Шмит није легално изабран за високог представника и сви који сједе у ПИК-у су тога свјесни, али изгледа да у овим наопаким временима међународно право више никоме ништа не значи нити га обавезује", рекао је Жунић.
Он је додао да понекад помисли да ПИК својим одлукама не имплементира мир него продубљује и изазива немир у БиХ.
"Живимо у времену неправде и силе, али сам сигуран да оно не може вјечно трајати и да ће се околности на међународном плану значајно мијењати. Важно је да политика коју води Република Српска сада буде мудра, али и да нико никада не дозволи било шта што ће Републици ускратити надлежности", истакао је Жунић.
Он је нагласио да је Шмит типичан инструмент силе која управља у БиХ, те да је питање одржавања избора у БиХ било неспорно.
"Савјет министара је завршио процедуру у вези са буџетом, упућен је на Предсједништво. Шмит је пресјекао тај легални пут да би показао силу кроз нелегално наметнуте одлуке", оцијенио је Жунић.
Он је констатовао да је добра ствар да је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик кроз дјеловање у Предсједништву БиХ онемогућио остваривање Шмитове жеље за још једним наметнутим законом који би само створио нове тензије а не смирио и овако компликовану политичку ситуацију.
"Јасно ми је и Шмит и ПИК један дио своје снаге црпе и из нејединства политичких партија у Српској и сервилности опозиције према силама у међународној заједници. Подржани тим антиуставним и антиправним силама и два бошњачка члана Пресједништва доносе одлуке којима се поништава воља и ставови српског и хрватског народа у БиХ. БиХ не може тако функционисати, може опстати само на договору и неразумијевању. Само и једино тако", закључио је Жунић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.