
БАЊАЛУКА - Одлука новог америчког председника Доналда Трампа да до даљег обустави рад Агенције за међународни развој (УСАИД), али и замрзне њихов буџет, односно помоћ земљама широм света, представља покушај нове америчке администрације да се обрачуна са дубоком државом, која је ову агенцију користила као једну од многобројних алатки за ширење своје моћи.
Каже ово директор организације "Срби за Трампа" и један од чланова штаба новог америчког предсједника током предизборне кампање Александар Саша Јовичић из Мајамија, коментаришући одлуку новог америчког предсједника да стави катанац на врата УСАИД-а, агенције преко које су милијарде долара пране, али и коришћене за ширење такозване меке моћи.
Према његовим ријечима, Трамп се одлучио на овај корак из неколико разлога.
Први, како би смањио трошкове те спријечио евентуални банкрот Америке, који пријети због енормних дугова који су направљени у претходном периоду.
Други - јер је схватио да демократе ову агенцију и њој сличне користе за финансирање своје партије, тако што се донирани новац чудним путевима враћао у Америку.
- Како је откривено, а о чему пишу и многобројни амерички медији, ова агенција била је једна од многобројних коју су демократе користиле као извор своје снаге, па и финансијске, те ме не би чудило, а већ се о томе почело говорити, да се на удару нађе и Национални фонд за демократију (НЕД). Преко оваквих и сличних агенција и фондова дубока држава је градила своју моћ, како у Америци, тако и широм света, трошећи при том огромне своте новца пореских обвезника, милијарде. Председник Трамп и екипа сарадника коју је он успио окупити око исте идеје сада то желе променити и обрачунати се са тим условно речено невидљивим центрима моћи - истакао је Јовичић за "Глас Српске".
СУВЕРЕНИСТИ И ГЛОБАЛИСТИ
Према ријечима професора геополитике Срђана Перишића, Трампова наредба, односно указ да буде испитане сврсисходност трошења огромних свота новца УСАИД-а широм свијета, а који је врло често коришћен и за дестабилизацију земаља, протесте и рушење власти, те пропагирање разних вриједности такозване дубоке државе, несумњиво ће негативно утицати и на цивилни и невладин сектор у БиХ, али сигурно и на поједине медије, који су протеклих година били на овом списку за помоћ. Сматра да се ради о покушају нове америчке администрације да прекине финансирање глобалистичких и либералних организација, али и њихових идеологија, а које су дио оног за шта се залаже такозвана америчка дубока држава. Додаје и да није никаква тајна да су ти центри моћи у доброј мјери користили и новац УСАИД-а, али других организација и фондова, да се у одређеним земљама изврши политичка промјена и преобликује јавно мњење да би били остварени одређени геополитички и финансијски циљеви.
Сматра и да предсједник Трамп пеће одустати од оваквог пружања помоћи, али ће сигурно смањити списак и своту новца. Каже и да га нимало не чуди информација да је од свих држава у региону преко УСАИД-а у БиХ ушло највише америчког новца, два пута више него у Србију, али ни податак да су Косову у протеклих пет година дата чак 538,4 милиона долара. Када се подвуче црта, стара америчка администрација је од 2020. до краја 2024. у БиХ и на Косово упутила помоћ вриједну невјероватних 940 милиона долара. На ово је указао и Ричард Гренел, нови амерички изасланик за специјалне мисије и политику, наводећи да је милијарду долара дато разним, како их је назвао љевичарским невладиним организацијама за спровођење радикалне политике. На читаву ову ситуацију осврнуо се и правник Огњен Тадић. Каже да након што је шеф новооснованог Одјељења за владину ефикасност (ДОГЕ) Илон Маск изјавио да је УСАИД криминална организација, неминовно да у Републици Српској дође до усвајање закона о финансирању невладиних организација (НВО), а да би се, између осталог, уклонило подозрење у односу на њихов будући рад.
ОСЛОНАЦ ИМПЕРИЈЕ
Америчка агенција за међународни развој или УСАИД основана је 1961. од стране тадашњег предсједника Џона Кенедија и то на врхунцу хладноратовске борбе САД са Совјетским Савезом. Кенеди је у то вријеме желио ефикаснији начин да се супротстави совјетском утицају у иностранству кроз страну помоћ и сматрао је да је Стејт департмент фрустрирајуће бирократски у томе.
Нова америчка администрација УСАИД доживљава као надувени реликт хладног рата, скупо оруђе за страно мијешање које се маскира као хуманитарна помоћ.
Према мишљењу Маска, не ради се о спашавању живота - ради се о уштеди долара пореских обвезника и ограничавању САД од бескрајне манипулације. То је гледиште које дијеле и други који истичу да Америке не треба да се више мијеша у свјетска питања те да ова агенција представља свилену баршунасту рукавицу која покрива гвоздену песницу америчке спољне политике. Како наводе, у земљама у којима би војна интервенција била превише неуредна или превише очигледна, УСАИД улази у промовисање демократије.
То се могло видјети на примјерима финансирања анти-Кастрових дисидената на Куби до наводног подржавања опозиционих група у Русији и мијешања у украјински политички пејзаж. Према Мајку Бенцу, бившем званичнику Стејт департмента и садашњем извршном директору Фондације за слободу на интернету, УСАИД није само још једна агенција за помоћ - то је ослонац америчке империје. Како каже, ова агенција уз помоћ Стејт департмента, Пентагона и обавјештајне заједнице, до сада је управљала америчким глобалним царством, надгледајући вазалне државе и страна тржишта.
Бенц тврди да је УСАИД створен да поједностави хаос, дјелујући као "централно чвориште" које координише амерички страни утицај.
- Када људи чују име УСАИД, фокусирају се на помоћ. Али, није ријеч о помоћи. Ова агенције служи као везивно ткиво између америчких војних, дипломатских и обавјештајних напора у иностранству, каналишући милијарде долара у стране земље да би утицале на њихов политички и економски пејзаж. УСАИД стога није добротворна организација, већ алатка за управљање царством, иза којег стоји такозвана дубока држава - истакао је недавно овај високи амерички званичник.
КАКО ЈЕ ТРОШЕН НОВАЦ
Према званичним подацима, само у посљедње четири године УСАИД-у је из буџета пребачено скоро 180 милијарди долара. Поједини медији објавили су да затварање врата ове агенције неће много утицати на то како Америка хуманитарно помаже другима, али ће сигурно зауставити оне који желе да експлоатишу огромна средства у политичке и личне сврхе, али и за промовисање глобалистичких идеологија које су у супротности са традиционалним, за које се залаже Трамп и његова нова екипа.
Након што је Трамп стопирао њихов даљни рад, он наводно разматра припајање ове агенције Стејт департменту. Да се нови амерички предсједник не шали, говори и податак да су запечаћене канцеларије ове организације, а руководећи службеници послати кући.
Правдајући ове своје потезе Трамп је оптужио руководиоце УСАИД-а да су радикални лудаци. Сличан став изнио је и Маск, који сматра да ову агенцију треба у потпуности затворити, јер представља криминалну организацију за коју вјерује да је финансирала и истраживање биолошког оружја, укључујући пројекте који су наводно довели до појаве пандемије вируса корона.
Како су објавили поједини медији, добар дио америчког новца преко УСАИД-а отишао је и за финансирање организација повезаних са одређеним терористичким организацијама. Стотине хиљада оброка отишло је борцима повезаним са "Ал-Каидом" у Сирији, а огромне своте долара дате су и за финансирање канала за наводњавање и пољопривредне опреме, а као подршка узгоју мака у Авганистану.
О раду ове агенције недавно је говорила и секретар за штампу у Бијелој кући износећи на увид, како је истакла, неке од сулудих трошкова ове агенције.
Као један од примјера злоупотребе и бескорисног трошења новца навела је милион и по долара за програме промовисања различитости на радним мјестима у Србији. Она је при томе мислила на групу "Изађи", која је од Бајденове администрације добила новац за "унапређење једнакости различитости и укључивање у радна мјеста ЛГБТ плус особа у Србији".
У категорију беспотребног трошења и злоупотребе спадају и два милиона за промјене пола и ЛГБТ активизам у Гватемали, 47.000 долара за трансродну оперу у Колумбији и 32.000 долара за трансродни стрип у Перуу.
Ко је сљедећи
Национални фонд за демократију (НЕД), који би се након УСАИД-а могао наћи на удару нове америчке администрације, организација је са сједиштем у САД која је основана 1983. с циљем промоције демократије. Сваке године НЕД подржава више од 1.000 пројеката невладиних група из иностранства, које се боре за "демократске циљеве" у више од 90 земаља. Шеф новог Одјељења за владину ефикасност Илон Маск каже да је овај фонд препун корупције те да ће се нова администрација и с њима обрачунати.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.