Заједнички Дан сjећања на страдале Србе биће 5. август VIDEO

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Заједнички Дан сjећања на страдале Србе биће 5. август VIDEO

Београд - У Палати Србије, у Београду, одржана је конференција за новинаре након заједничке сједнице влада Српске и Србије и потписивања Меморандума о сарадњи у области саобраћаја и саобраћајне инфраструктуре.

Премијер Србије, Александар Вучић је поновио да ће Србија увијек, осим политички, и економски помоћи Српској.

Вучић је рекао да су Влада Србије и Влада Републике Српске донијеле одлуку да заједнички обиљежавају 5. август као Дан сећања на страдале и прогнане Србе.

Он је конференцији за новинаре послије заједничке сједнице двије владе рекао да ће се тај дан обиљежавати заједнички, као што ће, између осталог, бити обиљежен и Видовдан.

Он је такође указао да двије владе, као и Србија и РС, имају добру, успјешну сарадњу и сматра да ће она бити и још боља.

Сљедећу заједничку сједницу најавио је за октобар, након што почну "стварни радови" на мосту Братунац - Љубовија.

Премијерка Српске, Жељка Цвијановић истакла је да је задовољна договореном сарадњом у области инвестирања у инфраструктуру, посебно Подриња и 25 општина Српске и Србије.

Предсједник Србије, Томислав Николић оцијенио је да се сарадња са Српском интензиво развија без обзира на притиске. Он је позвао пресједавајућег Предсједништва БиХ, Младена Иванића, да закаже сједницу Предсједништва на којој би се заузео став о британској Резолуцији о Сребреници јер је она супротна српским интересима.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ниво односа Србије и Републике Српске никад није био на тако искреном и на тако високом нивоу и захвалио се Србији на обећаној помоћи.

Претходно су се предсједници Томислав Николић и Милорад Додик, као и премијери Александар Вучић и Жељка Цвијановић састали у Палати Србија.

Како преноси Тањуг, на том састанку је требало да, између осталог, званичници разговарају и о Сребреници и о "случају" Насера Орића.

Претходна заједничка сједница двије владе одржана је септембра прошле године, када је констатовано да је постугнут напредак у сарадњи у свим областима. Тада је договорено и формирање Координационог тијела чији је задатак заједнички развој пољопривредно-прехрамбене и индустријске производње.

Додик: Резолуцију о Сребреници треба одбити

Предсједник Републике Српске Милорад Додик оцијенио је данас приједлог резолуције о Сребреници као непристојну понуду коју треба одбити јер, како је истакао, не доприноси помирењу, али и додао да нема довољно доказа да је тамо почињен геноцид.

Додик је рекао да подржава ставове Владе Србије о резолуцију, наводећи да је сматра антисрпском и "дијелом континуитета лоших намјера Велике Британије према српском народу".

"Нема довољно доказа да је тамо почињен геноцид", рекао је Додик на конференцији за новинаре послије заједничке сједнице двије владе у Београду.

Приједлог резулуције сматра лошом и непристојом понудом.

"Одбијамо је као непотребну, као ону која може само да уноси више проблема у БИХ него што може да донесе оно што је свима потребно, а то је помирење", навео је предсједник РС и додао да приједлог резолуције угрожава стабилност БиХ, као и достигнути степен мира и помирења.

"И зато не може да буде подржана", закључио је он.

Додик је рекао и да британска резолуција о Сребреници неће бити на дневном реду на сједници Савјета безбедности УН 7. јула на основу онога што је рекао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

На питање новинара да прокоментарише писање медија о томе како је рекао да резолуција неће бити на дневном реду, Додик је рекао:

"Ви (медији) волите да додајете. Ја нисам у Савјету безбједности и не одлучујем о томе, само сам пренио оно што је рекао Лавров - да 7. јула није предвиђено да било каква резолуција буде на дневном реду , већ само минут ћутања за жртве ратова у периоду од 1991-1995", рекао је Додик.

Николић позвао да се Председништво БиХ изјасни о резолуцији

Предсједник Србије Томислав Николић позвао је данас члана Председништва БиХ Младена Иванића да закаже сједницу тог тијела како би донијело став о резолуцији о Сребреници и додао да онај ко представља Републику Српску у Сарајеву мора да има став који му РС налаже.

"Република Српска, српски народ, у Сарајеву мора да има свог представника и зато позивам председника председништва БиХ Иванића да закаже седницу Председништва БиХ да закаже седницу председништва како би донело став о резолуцији која је уперена против РС, а отворено вам кажем и да је уперена против интереса Србије" рекао је Вучић.

Закажите сједницу председништва, она ће бити одржана и ако само ви дођете зато што ћете имати прилику да на тој сједници изнесете свој став, поручио је Николић Иванићу.

Предсједник Србије је на конференцији за новинаре након заједничке сједнице влада Србије и РС оцијенио да је та резолуција уперена против РС али и против интереса Србије, констатујући да данас не смије да постоји ниједан политичар у РС или у Србији који нема став о Сребреници "какав год да је".

Поновио је да поштује сребреничке жртве и подсјетио да је из пијетета према њима као посланик у Скупштини Србије, једини пут стајао управо док је говорио о њима.

"Али не значи то да сада треба уништити српски народ и да се под појмом геноцид у свету наметне реч Сребребница. Колико ћемо народа само тиме повредити што ћемо нихове жртве - жртве геноцида - да гурнемо у запећак само зато што је данашња политика таква да српски народ треба зауставити у очигледном прогресу који има у и неутралности коју има и према сукобима у Европи и широм света" навео је Николић.

Он је одговарајући на питања поновио да Иванић треба да сазове сједницу предсједништва БИХ и донесе став у вези Резолуције у Сребреници истичући да ће Србија сигурно донијети одлуку о томе, али да најприје о томе треба да се изјасни БиХ.

"Ја уопште не размишљам о томе да ли сам задовољан како Иванић представља РС и српски народ у Председништву и нека о томе одлучују они који су гласали и који на то имају право. Ја само као председник Србије која може да има последица од непоступања председништва БИХ и незаузимања става који би могао различито да буде тумачен тражим да он као човек који може да сазове седницу преседништва да је и сазове и да председништво БИХ донесе о томе одлуку", навео је предсједник Србије.

Како је рекао, каква ће одлука да буде он "не зна, али је неприродно да Србија доноси одлуку о Резолуцију о Сребреници прије него што је донесе Босна и Херцеговина".

"Иначе ће Србија сигурно донети одлуку, али неки природни пут постоји за то", поручио је предсједник Николић. Чланови владе Србије и РС имају огромну одговорност у тешко време када се изгледа неки дугови из прошлости наплаћују на српском народу и часно носе то бреме", оценио је Николић.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.