Вучић: Србија да постане први спољнотрговински партнер БиХ

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Вучић: Србија да постане први спољнотрговински партнер БиХ

Сарајево - Србија је други спољнотрговински партнер БиХ, али ће се настојати да постане први, изјавио је вечерас у Сарајеву премијер Србије Александар Вучић током пријема који је у част делегације Владе Србије организовао предсједавајући Савјета министара БиХ Денис Звиздић.

 Вучић је захвалио Звиздићу за организовање вечерашњег пријема, нагласивши обострани интерес одржавања заједничке сједнице Владе Србије и Савјета министара БиХ.

Он је истакао и да је и БиХ повећала извоз у Србију и захвалио за топло гостопримство.

Звиздић је истакао да је Србија изузетно значајан спољнотрговински партнер БиХ, с обзиром на то да је међу прве три земље по робној размјени.

Пријему у хотелу "Европа" су, између осталих, прсуствовали и српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић, министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић и дио посланика у Парламентарној скупштини БиХ.

Делегација Владе Србије допутовала је вечерас у Сарајево, гдје ће сутра бити одржана заједничка сједница са члановима Савјета министара БиХ.

Раст трговинске размјене

Предсједник Владе Србије Александар Вучић рекао је вечерас да је у првих шест мјесеци ове године извоз из Србије у БиХ порастао за 9,2 одсто, а увоз из БиХ 9,6 одсто.
"Трговинска размјена Србије и БиХ 2014. године износила је 1,4 милијарде и била је већа за девет одсто него у 2013. години. Ове године достићи ће 1,5 милијарди. Можемо да идемо и на двије милијарде", рекао је Вучић за БХТ 1.

Према његовим ријечима, БиХ постаје један од два најзначајнија спољнотрговинска партнера Србије, која по том питању већ прелази Хрватску и постаје други најзначајнији спољнотрговински партнер БиХ.

"Што боље односе направимо тим боље за нас. Једино у време стабилности, мира и наше пуне политичке сарадње наша економија може да напредује. Тек на трећој заједничкој седници Савета министара БиХ и Владе Србије министри ће у потпуности моћи да се опусте и једни друге разумеју и траже начине како да сарађују", истакао је Вучић.

Он је најавио да ће на сутрашњој заједничкој сједници Савјета министара БиХ и Владе Србије бити ријечи и о заједничком привлачењу туриста, прављењу истог режима за госте који би обилазили Бегорад, Сарајево, Копаоник, Јахорину, Бјелашницу.

"Тако ћемо да будемо много привлачнији и зарадимо више пара, тим боље за наше земље и наше народе", нагласио је Вучић.

Када је ријеч о европским интеграцијама, Вучић сматра да Србија не може да буде дио ЕУ ако нема добре односе са БиХ и регионом, те да БиХ не може да напредује ако има лоше односе са Србијом.

Вучић је поручио да је Србија спремна да уложи значајна средства у Сребреницу.

"Реч је о милионима евра, а то није мали новац ни за Србију ни за БиХ, а камоли за малу општину каква је Сребреница. Сребреница је општина на граници са Србијом и Србија жели да она буде мниого развијенија и жели да помогне и Србима и Бошњацима", нагласио је Вучић.

Предсједавајући Савјета министара БиХ Денис Звиздић рекао је да БиХ у Србију на годишњем нивоу извози више од 800 милиона КМ и да је Србија увијек међу прве три топ државе са којима БиХ има добар спољнотрговински однос.

"Нећемо стати на овоме. Наставићемо да даље развијамо наше односе. Економски развој и сарадња релаксираће политичку сарадњу", наглашава Звиздић.

Он сматра да заједничка сједница Савјета министара БиХ и Владе Србије представља даље јачање регионалне сарадње, унапређење добросусједских односа и стварање даљих претпоставки за економску сарадњу.

Према његовим ријечима, транспортно, енергетско и општеекономско повезивање учиниће обје земље способнијим за њихов пут ка ЕУ.

"Уколико ујединимо наша тржишта и не останемо уситњени, као што смо сада, бићемо атрактивни, не само за домаће него и бројне стране улагаче, а то значи нова радна мјеста, квалитетнији живот за грађане. Основни циљ је да стварамо бољи амбијент, јачамо економије и релаксирамо односе на Западном Балкану, јер вријеме је да са подручја Западног Балкана ка Европи и свијету од сада иду само добре и позитивне поруке", истакао је Звиздић.

Према његовом мишљењу, веома важна карактеристика укупног спољнополитичког дјеловања обје земље је чињеница да су снажно опредјељене ка европским интеграцијама.

"Србија се налази неколико корака испред БиХ и сигурно може да помогне да лакше прође пут од попуњавања упитника до отварања првих поглавља", констатовао је Звиздић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.