• Новости
  • Политика

Владимир Ђукановић за "Глас": Европа неће више моћи живјети на туђој грбачи

Пише: Вељко Зељковић 08.02.2025 14:43
Фото: Владимир Ђукановић за "Глас": Европа неће више моћи живјети на туђој грбачи

Увођење трговачких тарифа од стране нове администрације коју предводи предсједник Доналд Трамп нема за циљ да покрене неки глобални трговачки рат, већсе ради о добро осмишљеној и припремљеној стратегији, односно игри да се притисну таргетиране земље, да би биоојачан амерички енергетски и аутомобилски сектор те смањен трговачки, али и буџетски дефицит ове земље.

Каже ово у интервјуу за "Глас Српске" финансијски експерт и некадашњи брокер са Волстрита, коментаришући актуелна дешавања у свијету, а прије свега она која су уско у везиса најновијим протекционистичким потезима нове екипе из Бијеле куће. Како каже та Трампова геополитичка игра већ је дала резултат у случају Канаде и Мексика, које су пристале да испуне његове ултимативне захтјеве, а који се прије свега односе на питање миграната и постављања војске на границама, да би били спријечени илегални преласци.

- Све ово је једна политичка игранка. Верујем да он није ни намеравао да у дело спроведе своје претње и уведе трговачке тарифе на одређену робу и услуге. Циљ је био застрашивање. Мексико и Канада су пристали да испуне Трампове захтеве и све док ове две државе буду кооперативне и пристају на сарадњу, послушност и правила игре, амерички председник Доналд Трамп им неће уводити царине- каже Ђукановић.

У наставку овог разговора он се осврнуо и на уведене трговачке тарифе Кини од десет одсто те на пријетње из Бијеле куће да би се на удару могле наћи и земље чланице Европске уније. На крају је изнио и своје мишљење какав расплет догађа  очекује,али и ко ће  на крају, како је рекао, бити на коњу, а ко на магарцу.    

ГЛАС: За сада су трговинске тарифе једино званично уведене Кини. Из Пекинга је услиједио одговор. Очекујете ли да дође до даљег заоштравања односа између ове двије земље те шта би то значило за остатак свијета?

ЂУКАНОВИЋ: Када је у питању Кина, ту је игра мало другачија, комплекснија и замршенија. Никако не треба заборавити да је ова многољудна азијска држава највећи геополитички противник Америке. И то у сваком смислу, а  поготово економском. Сматрам да би у овом случају могло доћи до већег трговинског рата, али у обиму  који неће у већој мери угрозити економије ове две моћне земље. Ако и буде каквих негативних последица, како то обично бива, рачун ће бити испоручен обичним људима. А то ће онда довести до тога да се инфлација врати на велика врата.  

ГЛАС: Земљама чланицама Европске уније запријећено је да би се и оне могле наћи на удару америчких санкција, односно трговачких тарифа. Шта је Трампов крајњи циљ када је у питању ова већ уздрмана заједница европских држава те да ли у овом контексту можемо посматрати и његову пријетњу да ће Америка из Европе повући око 20.000 војника?

ЂУКАНОВИЋ: Још  један стратешки маневар председника Доналда Трампа којим се европске земље желе притиснути да више издвајају за одбрану, да саме плаћају своје рачуне. Поручује им да Америка то више неће радитиуместо њих. То је нешто за шта се Трамп залагао и током свог првог председничког мандата и четверогодишњег боравка у Белој кући.

Као друго, на овај начин он жели натерати земље Европске уније да играју по његовим нотама.Сматрам да ће без обзира на све, како заврши ова прича доћи до нове ломљаве у већини европских земаља, које више неће моћи живети на туђој грбачи, што су радиле у читавом протеклом периоду, од оног колонијалног до садашњег.

Они су добар део година живели на грбачи Америке, која је улагалаогромне своте новца за наоружавање. Ако Трамп успе у својим намерама и натераевропске земље,чланице НАТО-а, да издвајају око пет одсто свог бруто друштвеног производа за одбрану, то ће смањити социјална издавања унутар већине држава. Волео бих да видим шта ће у том случају бити са пензијама.

Такођетреба поменути да царине на увоз европских аутомобила у САД износе нула, док то није случај са америчким возилима, на која се плаћа око 50 одсто. Трамп и екипа то желе променити, а Европа ће бити принуђена да на то пристане, доводећи себе у нови ћорсокак. Европљанисе неће моћи понашати као до сада. Нема више лагодног живота преко леђа и грбаче других. Донедавно су, што би наш народ рекао, живели као бубрег у лоју, имали разне додатке и привилегије те одлазили раније у пензију. То је прошлост. Чека их ново болно отрежњење.   

ГЛАС: Инфлација у еврозони поново скаче, као и цијене гаса.  Енергетска стабилност не постоји, а привреда грца у великим проблемима. Све мање су и инвестиције, али и све већи технолошки јаз између Европе те САД и Кине. И добар дио компанија је одлучио да своје пословање пресели у Америку и Азију. Шта ће на крају бити са Европском унијом, а поготово њеном најутицајнијом чланицом Њемачком? Постоји ли још нека сламка спаса за коју би се могли ухватити?

ЂУКАНОВИЋ: Бојим се да та сламка спаса тренутно не постоји. Можда је једина та да се ова заједница устроји као федерална држава, односно нешто попут Сједињених Америчких Држава. Шта би то значило? Европске државе би у том случају морале да се одрекну свог суверенитета. Да ли су на то спремне државе попут Немачке или Италије? Чисто сумњам, иако оваква врста уније са једном монетарном политиком и 27 фискалних, не може опстати.

Да би се урадила нека озбиљна реформа Европске уније, требало би кренути од Брисела па онда Европске комисије. Да поновим - нема више живота на туђој грбачи. И то ће Европљани дебело платити, јер људи који доносе стратешке економске и политичке одлуке нажалост не разумеју глобална дешавања. Неко је једном рекао:"Паметни људи се удружују, а глупи раздружују". И  то је тачно.

ГЛАС: Евро слаби у односу на долар. Које су негативне посљедице ових монетарних кретања? Ко ће због тога бити на коњу, а ко на магарцу?

ЂУКАНОВИЋ: Американци ће профитирати, а Европљани испаштати.САД и даље имају добру глобалну позицију и економију. Трамп ће разним резовима који се тичу законских регулатива и гашења великог броја агенција ту позицију своје земље побољшати, јер ће растеретити буџет. Схватио је да разне агенције, баш као и код нас Балкану, служе само за ухлебљење одређених људи, односно разних политичких лузера.

Оно што је добро, с моје тачке гледишта, јесте што Америка на овај начин прави један пример, који ће  многи морати да следе. Мислим не морају, али државе које то не ураде тешко ће преживети у временима, односно деценијама које долазе. Огромни државни апарати, разне агенције и државне фирме би требало да постану реликт прошлости.       

ГЛАС: Неки од садашњих чланова Трамповог кабинета у неком претходном периоду говорили су да долар не би требало да више буде свјетска резервна валута. Очекујете ли да поново буде отворена ова прича те шта би то значило за САД?

ЂУКАНОВИЋ: Не верујем да ће доћи до тога. Ипак је на долару изграђена моћ ове државе. И ма какви проблеми да буду, они ће настојати да задрже  садашњу позицију долара као светске  глобалне валуте и средства плаћања у међународној трговини.Никако не треба заборавити да је председник Доналд Трамп запретио увођењем санкција оним земљама које одлуче да  се одрекну америчког долара у међународној трговини.  

ГЛАС: Нови амерички предсједник недавно је имао још једну занимљиву изјаву. Рекао је да Украјина обилује вриједним ресурсима и ријетким и стратешким минералима. Да ли је и овоједна од назнака да би ускоро могло доћи докраја рата у овој земљи, али и да би Америка могла наплатити своју материјалну помоћ?

ЂУКАНОВИЋ: Биће то тешко, немогућа мисија, јер већина вредних ресурса, налазишта руда и минерала, налази се под контролом руских снага. Готово сва та налазишта углавном су у источној Украјини.

Не води руски председник Владимир Путин овај рат само због кикирикија и руског језика. У Донбасу се налази чак шест одсто светских резерви угља. Да закључим, Трамп може о томе причати, али америчку шапу на то неће успети ставити. 

Обрачун са  дубоком  државом

ГЛАС: На удару нове администрације нашла се и Агенција за међународни развој, такозвани УСАИД. Да ли је то увод у обрачун са дубоком државом и глобалистима, односно елитама које су ову организацију користиле за ширење своје моћи?

ЂУКАНОВИЋ: Управо је то главни Трампов мотив, јер је схватио ко контролише  овакве и сличне агенције, али и због чега. Истина, у неким ранијим временима  УСАИД је имао феноменалне програме, помажући људима широм света. Био је и тај хуманитарни аспект. Али временом у њихов рад умешала  се  и ЦИА те разне елите и припадници такозване дубоке државе. Исто је показала дашто год тајне службе пипну, оне то одмах, да тако кажем, опогане и на дуже стазе гледано - то мора пропасти.  Друга ствар ова агенција се  у неком претходном периоду бавила и разним глупостима, које заговарају глобалисти, а које су у суштој супротности са традиционалним вредностима и оним за шта се залажу суверенисти, као штоје и сам Доналд Трамп и његова екипа.  

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.