Видовић : Централна банка БиХ није расположена да помогне у ситуацији проузрокованој вирусом корона

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Видовић : Централна банка БиХ није расположена да помогне у ситуацији проузрокованој вирусом корона

БАЊАЛУКА - Министар финансија Републике Српске Зора Видовић рекла је да данас на састанку са представницима Централне банке БиХ није стекла утисак да желе помоћи у ситуацији проузрокованој вирусом корона, а имају могућности за то.

“Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик у неколико наврата тражио је помоћ Централне банке и у овако тешким временима требала би се укључити да помогне привреди. Тражили смо да се са 10 на пет одсто смањи резерва да би се ослободио дио средстава за привреду, али нема за то расположења”, рекла је Видовићева за Радио-телевизију Републике Српске.

Она је прецизирала да би се тиме ослободиле 1,3 милијарде КМ и навела да је предлагала да се за та средства купе обвезнице ентитета, што је Централна банка одбила и показала да нема повјерења у ентитете.

“Једино што смо позитивно данас констатовали јесте да средстава има довољно, готовине, те није потребно да становништво подиже више средстава”, додала је Видовићева.

Она је рекла да кризни штаб засједа свакодневно, те у наредним данима очекују велике ударе и у складу са ситуацијом Влада ће доносити мјере.

“Буџет се припрема да одржи своју ликвидност и сигурни смо да ће буџетски корисници имати плате и пензије и да ће све обавезе према њима бити измирене. Са банкама и привредним субјектима то морамо обезбиједити и радницима у приватном сектору, нарочито у производњи”, додала је Видовићева.

Она је оцијенила да ће БиХ добро доћи посебна кредитна линија Међународног монетарног фонда од око 165 милиона евра.

Видовићева је истакла да у Влади већ размишљају којим ће мјерама помоћи привреди Српске, иако је на првом мјесту заштита живота грађана и поштивање препорука Министарства здравља.

“Влада Српске неће дозволити да се затвори иједан привредни субјекат као посљедица вируса корона. Све ћемо предузети да ти пословни субјекти наставе са радом, али и они морају бити друштвено одговорни и сви морамо сносити одређени дио терета”, закључила је Видовићева.

Она је прецизирала да Влада за сада има два пакета мјера који нису коначни јер се још не зна ни колика ће штета бити.

“Први пакет мјера односи се на то да ћемо пролонгирати све обавезе по завршним рачунима за прошлу годину које би привредници сада требали платити до 1. априла, а у другом дијелу године моћи ће платити у ратама”, појаснила је Видовићева.

Она је додала да се мјера односи на оне који су пријавили своје обавезе, а они који нису неће имати олакшица.

“За мале занатлије са до два запослена паушални годишњи порез од 600 КМ смањили смо за 60 одсто”, прецизирала је Видовићева.

Према њеним ријечима, и банке су показале да су расположене да помогну привреди, те ће са Агенцијом за банкарство бити донесен програм мјера којим ће репрограмирати одређене кредите, помјерити исплату рата и рок отплате.

“Сви порески обвезници који се буду одговорно понашали према радницима и који их не буду отпуштали и смањивали плату, могу очекивати помоћ Владе”, закључила је Видовићева.

Она је навела да је без обзира на ситуацију проузроковану вирусом корона стање у Буџету још добро, испуњавају се и измирују све обавезе.

“Још смо ликвидни, али очекујемо у наредном периоду евидентан пад прихода због дешавања у привреди, при чему велики број привредника не може извести своју робу, многи не могу увести сировину и угоститељи не раде”, додала је Видовићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.