Фото: Устав РС још није усклађен с Конвенцијом о људским правима
Бањалука - Одбор за уставна питања Народне скупштине Републике Српске саопштио је да су бошњачки делегати у Вијећу народа једини кривци због тога што Устав Републике Српске још није усклађен са Европском конвенцијом о људским правима и основним слободама, саопштено је из Народне скупштине Републике Српске.
У саопштењу се наводи да је Народна скупштина Републике Српске 10. марта, 2009. године усвојила амандман којим је било предвиђено брисање предметног Устава Републике Српске у коме је прописано да се смртна казна може изузетно прописати и изрећи само за најтеже облике тешких кривичних дјела, али да није ступио на снагу јер су делегати у Клубу Бошњака у Вијећу народа Републике Српске гласали против.
Одбор за уставна питања Народне скупштине Српске одржао је данас седму редовну сједницу на којој је утврдио одговор Народне скупштине Републике Српске пред Уставним судом БиХ, у којем је подносилац захтјева Клуб Бошњака у Вијећу народа Републике Српске покренуо поступак оцјене усклађености члана Устава Републике Српске са чланом Устава БиХ који се односи на смртну казну.
Народна скупштина Републике Српске је Уставном суду БиХ доставила одговор у којем наводи да су надлежне институције, на првом мјесту Народна скупштина Републике Српске, још у периоду од 2007. до 2009. године предузеле све мјере у оквиру својих надлежности, како би се предметни члан Устава ставио ван снаге.
Одбор је утврдио одговоре Народне скупштине у предметима број - У-41/19, У-37/19, У-28/19, У-38/19, 42/19 који су прослијеђени Уставном суду Републике Српске.
Сједницом је предсједавао предсједник Одбора и предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.