У оп­шти­ни за­по­сле­на 54 чи­но­вни­ка ви­ше

Слободан Пухало
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У оп­шти­ни за­по­сле­на 54 чи­но­вни­ка ви­ше

ДО­БОЈ - У оп­штин­ској адми­нис­тра­ци­ји у До­бо­ју ра­ди 240 слу­жбе­ни­ка, иако по сис­те­ма­ти­за­ци­ји тре­ба да бу­де 186 за­по­сле­них.

Ут­врди­ли су то пред­ста­вни­ци Цен­та­ра ци­вил­них ини­ци­ја­ти­ва ре­али­зу­ју­ћи про­је­кат "Ло­кал­на упра­ва за ква­ли­тет жи­во­та гра­ђа­на", ко­ји је по­држа­ла Европ­ска уни­ја.

Ис­тра­жи­вањем су ут­врђе­ни па­ра­ме­три за оп­шти­ну До­бој и  упо­ре­дни по­да­ци ове и оп­шти­не Зе­ни­ца у ФБиХ.

- Ус­та­новљено је да гри­јање за гра­ђа­не Зе­ни­це по ква­дра­тном ме­тру ста­на ко­шта 1,12, а у До­бо­ју 1,52 КМ мје­се­чно. Ку­бни ме­тар во­де у До­бо­ју је 43 фе­нин­га, а у Зе­ни­ци 40.  Прем­да је ве­ћа по бро­ју ста­но­вни­ка, Зе­ни­ца има 35 љека­ра мање у при­мар­ној здрав­стве­ној за­шти­ти. Ла­ни је у оп­штин­ским буџети­ма из­дво­је­но по 150.000 ма­ра­ка за здрав­стве­ну за­шти­ту, као и по 3,5 ми­ли­она ма­ра­ка за со­ци­јал­ну за­шти­ту - ка­же про­јект ко­ор­ди­на­тор у ЦЦИ Љубин­ко Ђу­рић.

По­да­ци го­во­ре да одбор­ни­ци у Скуп­шти­ни оп­шти­не До­бој мје­се­чно до­би­ја­ју па­ушал од 1.500 ма­ра­ка, док он у Зе­ни­ци изно­си 300 ма­ра­ка и још 100 ма­ра­ка ко­је одбор­ни­ци за­ра­де при­сус­твом на скуп­штин­ском за­сје­дању.

- За ра­зли­ку од одбор­ни­ка у До­бо­ју, ко­ји за при­сус­тво на вјен­чањима на­пла­те по 70 ма­ра­ка, њихо­ве ко­ле­ге у Зе­ни­ци не­ма­ју мо­гу­ћност те за­ра­де јер По­ро­ди­чни за­кон не пре­дви­ђа њихо­во при­сус­тво - ис­та­као је Ђу­рић.

До­дао је да овје­ра до­ку­ме­на­та у До­бо­ју изно­си три, а у Зе­ни­ци дви­је мар­ке.

- У До­бо­ју се за из­да­вање изво­да из ма­ти­чне књиге ро­ђе­них на­пла­ћу­је пет, а у Зе­ни­ци че­ти­ри мар­ке - на­гла­сио је Ђу­рић.

Циљ

Цен­три ци­вил­них ини­ци­ја­ти­ва овај про­је­кат ре­али­зу­ју у 14  оп­шти­на у БиХ.

- Циљ про­је­кта је да се по­сли­је ут­врђе­ног стања зна­тно по­ве­ћа ни­во учеш­ћа гра­ђа­на у про­це­су до­но­шења одлу­ка на ло­кал­ном ни­воу и да се уна­при­је­ди са­радња не­вла­ди­них ор­га­ни­за­ци­ја и пред­ста­вни­ка влас­ти - на­гла­ша­ва Ђу­рић

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.