У излијетању воза погинуло шест, повријеђено 58 људи

Горан Обрадовић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У излијетању воза погинуло шест, повријеђено 58 људи

СПЛИТ, СAРAЈЕВО - У искакању нагибног воза из шина у мјесту Рудине код Сплита у петак је погинуло шест, а повријеђено је 58 путника, од којих осам тешко.

У Министарству иностраних послова БиХ и у Министарству унутрашњих послова Хрватске до закључења овог броја "Гласа Српске" нису могли да потврде да ли је у несрећи било настрадалих држављана БиХ.

Нагибни воз се кретао на релацији Загреб-Сплит и искочио је  из шина у 12.08 часова између станица Лабин Далматински и Каштел Стари. Погинуло је пет мушкараца и једна жена, јавили су хрватски медији.

Клиничка болница Сплит је у опсадном стању. На вијест о несрећи испразнили су све операционе сале и организовали прихват повријеђених. Позвали су љекаре који су на годишњем одмору да им дођу у помоћ.

- Кренуо сам из Шведске на одмор у Хрватску са два пријатеља. Све је било у реду док се воз одједном није почео јако трести. Мислим да су прва два вагона искочила из шина. Полетио сам у ваздух, а мом пријатељу забио се комад стакла у раме. Добро се осјећам, али не знам шта је са мојим пријатељем који је ту у болници - рекао је Aксел Хенесон (19) из Шведске.

Полиција располаже информацијом да је у возу у тренутку несреће било 90 путника, иако поједини медији извјештавају да је продато 110 карата. Међу путницима је било доста туриста, а било је и дјеце.

На терену су Горска служба за спасавање, ватрогасци и Хитна помоћ, укратко, све расположиве службе за помоћ страдалима са ширег подручја. Мјесто несреће надлијетао је један хеликоптер, а спасиоцима посао отежава неприступачан терен.

Возило "Хрватских жељезница" упућено у помоћ излетјелој композицији замало је изазвало још већу несрећу. Доласком на низбрдицу, која се налази пола километра испред мјеста несреће, отказале су му кочнице. Јурило је 100 километара на час, а зауставило се тек када је налетјело на воз. Срећом, у том удару стање није знатно погоршано. На прузи је у том тренутку било неколико спасилаца и велики број припадника медија.

- На истом мјесту се 1996. догодила велика несрећа у којој су погинуле 33 особе - казао је каштелански градоначелник Јошко Беркет, додајући да је срећа што је воз, прије него што се зауставио на рубу провалије, ударио у неколико стијена, чиме је избјегнута гора трагедија.

Мјештани уз пругу криве "Хрватске жељезнице" због лошег одржавања, јер се између те двије велике несреће догодила и трећа, када је на истом мјесту излетјела жељезничка композиција са цистерном.

Погрешне норме

Угледни њемачки судски вјештак за велике жељезничке несреће Ватрослав Грубишић упозорио је прије пет година да нагибни возови "ХЖ" нису тестирани на хрватским пругама и да постоје сумње да су рађени према погрешним нормама које су недовољне, због чега постоји велика опасност од жељезничких несрећа са катастрофалним посљедицама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.