
БАЊАЛУКА - Тужилаштво БиХ отворило је серију саслушања посланика Народне скупштине, а поводом посљедње посебне сједнице парламента на којој је расправљано о информацији о урушавању правног система у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума.
Та сједница републичког парламента изазвала је самом најавом велику буру на домаћој политичкој сцени, иако су из врха саме Скупштине демантовали да се у позадини крије намјера за, између осталог, отцјепљењем. Доказ за то је и захтјев који је још тада, прије саме сједнице, стигао из Тужилаштва БиХ које је, наиме, затражило достављање информација и докумената који су се односили на сазивање Колегијума Скупштине, као и сва пратећа документа са приједлозима дневног реда за посебну сједницу Скупштине 24. децембра.
У Народној скупштини је за "Глас" потврђено да је затражена документација међу којом и закључци који су усвојени на тој сједници, стенограм као и да ли су поменути закључци објављени у "Службеном гласнику".
Према сазнањима "Гласа", осим шефа посланичког Клуба СНСД-а Срђана Мазалице који је објелоданио да је дао исказ у Тужилаштву, позив да дођу на исту адресу добили су и представници СДС-а и ПДП-а из Народне скупштине.
Предсједник Клуба посланика СДС-а Огњен Бодирога потврдио је кратко за "Глас" да је у уторак био у Тужилаштву БиХ и дао изјаву, не желећи да износи више детаља о томе.
Шеф посланичког Клуба ПДП-а Игор Црнадак потврдио је за "Глас Српске" да је и њима стигао позив из Тужилаштва, али да је на тој сједници Колегијума умјесто њега била замјеница Мирна Бањац Савић. С њом до закључења овог броја "Гласа" нисмо успјели ступити у контакт, као ни са осталим шефовима посланичких клубова.
Мазалица је, с друге стране, медијима потврдио да је у Тужилаштву БиХ дао исказ о 16. посебној сједници Народне скупштине на којој је расправљано о информацији о урушавању правног система у БиХ кршењем Дејтона, што је оцијенио као класичан вид политичког застрашивања народних посланика.
За Срну је рекао да су га питали и о закључцима који се односе на могућу забрану рада Агенције за истраге и заштиту (СИПА), Тужилаштва и Суда БиХ на територији Републике Српске, као и о радној групи за израду приједлога за мирно раздруживање и бројним другим темама.
- То је био један класични вид политичког застрашивања посланика које не могу осумњичити, ни оптужити за кривично дјело због имунитета. Међутим, посланици се, као и сваки грађанин, морају одазвати позиву Тужилаштва на саслушање. Речено ми је да овдје нема осумњичених, већ да је то својеврсно испитивање о догађају који се десио - нагласио је Мазалица.
Сматра да у тим стварима не постоји основ да се народни посланик подвргне испитивању без икаквог конкретног циља, већ да је циљ да изгубе дан и да им се скрене пажња да сљедећи пут не доносе одлуке какве иначе доносе.
- Моја је процјена да овдје неће бити неког кривичног дјела и да није уперено против неких других лица, већ да се ради о покушају утицаја на доношење неких наредних одлука у Скупштини. Скренуо сам пажњу да је то нечувено мијешање правосуђа у рад законодавне власти - указао је Мазалица.
Према његовим ријечима, током саслушања могло се примијетити колики је утицај Кристијана Шмита на тужиоца.
- Када ми је тужилац поставио питање да ли сам упознат да је Шмит ставио ван снаге закључке Скупштине, одговорио сам да сам сазнао из медија да је бивши њемачки министар пољопривреде наводно ставио ван снаге закључке. Она ту формулацију није хтјела да стави у записник па је чак и преформулисала питање, само да не би била формулација која би можда увриједила Шмита - нагласио је Мазалица.
На том скупштинском засједању, на приједлог посланика СНСД-а, НПС-ДНС, ДЕМОС-СПС, СП-а и УС-а усвојено је неколико закључака. Прецизирано је да је Српска привржена поштовању територије и подијељеног суверенитета између ентитета и БиХ, дефинисаног Дејтоном и да су у БиХ тешко нарушени правни систем и правна сигурност свих грађана с обзиром на доношење незаконитих одлука од стране свих досадашњих високих представника, али и Кристијана Шмита који није изабран за високог представника у складу са Анексом десет Дејтонског мировног споразума.
Народна скупштина је констатовала и да неуставни, Тужилаштво БиХ и Суд БиХ, воде политички монтиран процес против представника Републике те да злоупотреба Тужилаштва БиХ и покушај мијешања у рад највишег представничког тијела Републике Српске морају бити персонализовани и процесуирани.
Амерички сајт
Срђан Мазалица је рекао да су му током давања исказа спомињали и некакве информације на сајту министарства финансија и трезора САД и разлоге због којих су одређена лица санкционисана.
- Ти разлози, за које знамо да су многи нетачни и паушални, њима су представљали основ да могу позивати народне посланике као да пред собом имамо неки релевантан извор, а не нешто што је неко написао. Поставља се питање зашто је релевантан извор сајт неке организације која припада страној држави - поручио је Мазалица.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.