Фото: Тужилаштво БиХ: Слиједи жалба на одлуку Суда у “случају Будимир”
Сарајево - Тужилаштво БиХ ће по запримању одлуке Суда БиХ о укидању притвора предсједнику Федерације БиХ Живку Будимиру уложити жалбу на ову одлуку, преносе агенције.
Тужилаштво БиХ, заједно са полицијским агенцијама, наставља интентивну истрагу у овом предмету, у правцу подизања оптужнице која ће бити подигнута ускоро, саопштено је из Тужилаштва.
Суд БиХ донио је јуче рјешење о пуштању на слободу Живка Будимира, након што је Уставни суд БиХ прихватио апелацију Будимировог адвокатског тима, којом је затражено да Суд БиХ преиспита своје рјешење о притвору пошто нису постојали докази за његово притварање.
Будимир је синоћ нешто прије 22 часа пуштен из мостарског затвора гдје је био у притвору скоро мјесец дана.
Пред затвором га је дочекало педесетак присталица и чланови породице.
Будимир није желио да коментарише да ли његово хапшење има политичку позадину.
Он није могао да каже да ће у понедјељак на посао, наводећи да ће размислити о томе.
Будимир је нагласио да се добро осјећа и похвалио је правосуђе БиХ које је, како је рекао, доказало да је независно и професионално.
"Осјећам се добро. Не бих коментарисао предмет, јер је јутро паметније од вечери. Желим да захвалим свима који су ми дали подршку и који су вјеровали у мене. Захваљујем и Уставном суду који је показао да правосудни систем БиХ функционише", рекао је Будимир.
Он је додао да ће се и даље понашати као и до сада. "Надам се да ћу без икаквих препрека и даље обаљати дужност предсједника Федерације БиХ. Још ћу размислити да ли у понедјељак доћи на посао. Сада требам најприје провести неко вријеме с породицом", навео је Будимир.
Он је нагласио да нема никаквих сазнања да постоји нека организована криминална група. "Што се тиче помиловања, ја сам их радио у складу са својом савјешћу", рекао је Будимир новинарима.
Суд БиХ донио је вечерас одлуку о пуштању Будимира из притвора, након што је Уставни суд БиХ раније данас прихватио апелацију Будимировог адвокатског тима, којом је затражено да Суд БиХ преиспита своје рјешење о притвору пошто нису постојали докази за Будимирово притварање.
Будимир је ухапшен 26. априла под сумњом да је неким одлукама о помиловању осуђеника прекршио закон и злоупотријебио овлаштења.
Након хапшења одређен му је једномјесечни притвор, а Тужилаштво БиХ предлагало је продужење притвора за још два мјесеца.
Осим за предсједника Федерације БиХ, Живка Будимира, Суд БиХ је донио рјешење којим се из притвора пуштају и Петар Баришић, Сауд Кулосман, Иван Јурчевић и Хидајет Халиловић, рекла је вечерас портпарол Суда БиХ Аида Делић-Волаш.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.