Фото: Странке спискале 33,4 милиона
Бањалука - Политичке партије су за предизборне кампање од 2006. до 2012. године, односно по два пута за опште и локалне изборе, потрошиле око 33,4 милиона марака, а само за овогодишње локалне изборе искеширале су скоро седам милиона КМ.
Највише новца у протеклим кампањама, према подацима Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ, потрошиле су највеће странке у БиХ - СНСД, СДС, СДП БиХ, СДA, СББ БиХ, ХДЗ БиХ и ПДП, чије су изборне кампање коштале од 430.000 до више од 1,3 милиона марака.
У протеклих шест година најскупљи су били општи избори 2010. године.
- Изборна кампања за опште изборе 2006. године коштала је странке 8,23 милиона КМ, за локалне изборе 2008. године 8,15 милиона, а за финансирање кампање током општих избора двије године касније потрошено је нешто више од десет милиона марака - навели су у ЦИК-у.
Увидом у податке о оствареним трошковима изборне кампање, ЦИК је утврдила да су СНСД, СДС и један независни кандидат прекорачили лимит прописан Изборним законом БиХ за кампању током локалних избора ове јесени. СНСД је лимит прекорачио за 109.537, СДС за 15.444, а независни кандидат Марјановић Матија потрошио је 1.653 марака више од дозвољеног.
Према подацима ЦИК-а, странке су за штампање плаката дале 1,4 милиона КМ, за плакатирање 1,14 милиона марака, док је за штампање предизборних огласа и објаве у јавним гласилима потрошено више од 1,58 милиона.
- За организовање и одржавање предизборних скупова потрошено је 819.159 марака, за штампање, умножавање и слање предизборног материјала бирачима 596.048 КМ, док су остали трошкови пропаганде износили 1,44 милиона КМ - наводи се у овој информацији.
Представник Центара цивилних иницијатива (ЦЦИ) БиХ Aдис Aраповић рекао је “Гласу Српске” да су ревизије које су рађене протеклих година и санкције које је изрекла ЦИК показале да су странке суверени владари. Додао је да је ЦИК евидентирала само дио новца којим су политичке партије располагале.
- Познато је да буџети партија имају и другу страну, односно да постоје и такозвани “црни фондови” кроз које пролази огроман новац - рекао је Aраповић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.