Фото: Странке не плаћају кирију, ни РТВ претплату
СAРAЈЕВО - Водеће политичке партије у БиХ често избјегавају да плате рачуне за воду, гријање, кирије, телевизијску претплату, штампање и друге услуге јавних и приватних предузећа, као и институција власти.
У протеклих 11 година на судовима у БиХ вођено је најмање 158 поступака против осам странака.
Највише тужби - 33 подигнуто је против СДA, СНСД има 25 тужби, СДС 23, ПДП 17, СБиХ 16, СП и ХДЗ по 15 и СДП 14 тужби, наводи се у извјештају ЦЦИ.
Укупна вриједност спорова износи најмање 3,3 милиона КМ, од тога више од двије трећине отпада на СДС и то 1,8 милиона КМ, СДA 550.000 и СБиХ 450.000 КМ.
Странке су најчешће тужене због неплаћања комуналних услуга, трошкова штампања изборних материјала те због кирија за пословне просторе. Најмање 105 тужби против странака покренуле су државне институције и предузећа.
Вриједност највеће тужбе коју је државна фирма подигла против једне партије је 96.753 марака. Тужбу је 2000. године подигла "Хидроградња" Пале против СДС-а због неплаћања дуга за изнајмљивање пословног простора у Палама те смјештаја и исхране у хотелу на Јахорини.
Правобранилаштво ФБиХ подигло је у марту 2010. године тужбу против СДA због наплате 54.280 КМ дуга за ренту и режије. СДA је од Службе за заједничке послове ФБиХ изнајмила пословни простор, али није плаћала кирију.
Због неплаћања РТВ таксе водећих осам странка тужено је 38 пута. Највећи број тужби по овом основу (18) има СНСД. Због неплаћања услуга у предизборној кампањи СДA и СБиХ су тужене по пет, а СДС три пута.
Највећи дуг штампаријама - од преко 420.000 КМ - направила је СБиХ. Приватна фирма "Бирограф" из Сарајева их је, поред осталих фирми, због неплаћања испорученог рекламног материјала за изборе 2002. године тужила за износ од 376.000 КМ. Приватно предузеће "Еуроплакат" из Сарајева тужило је 2009. СДA за 300.000 КМ због неплаћеног дуга за издавање рекламних површина за изборе 2008. године.
Мада у ликвидацији, Привредна банка Источно Сарајево већ шест година води судску битку са СДС-ом око поврата дуга од 400.000 КМ, те за 1,2 милиона КМ камата за кредит, узет уочи избора 1998. године. Основни суд у Источном Сарајеву утврдио је у новембру 2005. године да је ова банка дала кредит фирми ДП "Спекта", чији је оснивач СДС. Ова фирма није имала имовину, запослене ни своје канцеларије. Према пресуди, кредит је подигнут како би се финансирала предизборна кампања странке. СДС се жалила Врховном суду РС који је у новембру 2008. године поништио раније пресуде, а предмет је тренутно у апелационом поступку пред Уставним судом БиХ.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.