Фото: Шта угрожава план раста и стотине милиона за БиХ
БАЊАЛУКА - Због недјеловања домаћих власти, постоји ризик да ове године буде изгубљено 373,9 милиона евра из средстава додијељених за БиХ у оквиру Плана раста, поред прошлогодишњег смањења од 108 милиона евра.
Речено је то за “Независне новине” из Одјељења за комуникације Делегације Европске уније и Канцеларије специјалног представника ЕУ у БиХ, одакле поручују да понуда Европске уније од готово милијарду евра за БиХ кроз План раста, у замјену за спровођење усаглашених реформи, и даље представља значајну прилику за земљу и њене грађане.
Како су нагласили, финансијска средства која је ЕУ ставила на располагање представљају комбинацију бесповратних средстава и изузетно повољних кредита који би грађанима донијели конкретне користи попут изградње модерних саобраћајница, унапређења енергетске инфраструктуре, побољшања дигиталне повезаности и отварања нових радних мјеста.
“Мјере из Реформске агенде БиХ, од чије проведбе зависи додјела ових средстава, директно подржавају кораке којима се осигурава напредак на европском путу и побољшава квалитета живота у областима као што су дигитализација, пословно окружење, енергетска транзиција, образовање и вјештине те владавина права”, нагласили су.
Како су додали, скорашњи наводи у јавности о природи ЕУ помоћи у оквиру Плана раста су нетачни.
“Обим финансијских средстава доступних Босни и Херцеговини је значајан и не треба га потцјењивати. Примјера ради, само компонента бесповратних средстава у износу од 280,3 милиона евра одговара приближно једној трећини годишњег буџета институција БиХ, док су услови кредитирања знатно повољнији од оних по којима се БиХ у посљедње вријеме задуживала на комерцијалним тржиштима”, кажу из Одјељења за комуникације Делегације Европске уније и Канцеларије специјалног представника ЕУ у БиХ.
Додају да о начину на који ће БиХ користити средства из Плана раста такође не одлучује Европска комисија.
“Након проведбе усаглашених реформи, половина средстава која би Босна и Херцеговина примила била би директно уплаћена у трезор БиХ, а потом распоређена у складу с одлукама надлежних органа. Контрола јавне потрошње остала би у рукама надлежних домаћих органа, уз обавезу да се све неправилности директно пријаве Комисији. У том погледу, БиХ би, једнако као и остали партнери са Западног Балкана, имала третман сличан држави чланици Европске уније”, поручили су.
Друга половина средстава, како додају, била би намијењена подршци стратешкој инфраструктури кроз Инвестицијски оквир за Западни Балкан (WБИФ).
“Од 2009. године ЕУ је кроз WБИФ осигурала више од милијарду евра бесповратних средстава за више од 30 инфраструктурних пројеката у Босни и Херцеговини који доказано доносе користи грађанима, укључујући дионице аутоцесте на Коридору Вц, вјетроелектране, пројекте унапређења енергетске ефикасности, системе водоснабдијевања и постројења за управљање отпадом”, нагласили су.
Важно је, како додају, нагласити да наведене инфраструктурне приоритете утврђује сама Босна и Херцеговина, а не Европска комисија. Пројекте у оквиру WБИФ-а, истичу, директно предлажу домаће власти, а њихова оцјена се врши на транспарентан начин и на основу објективних критерија, укључујући свеобухватне анализе трошкова и користи.
“Међутим, будући да је ријеч о новцу пореских обвезника ЕУ, примјењују се стандардни и оправдани механизми заштите. Иако приоритете и даље утврђују домаће власти, пројекти који повећавају зависност од фосилних горива више не испуњавају услове за финансирање, у складу с обавезујућим циљем ЕУ да постигне климатску неутралност до 2050. године. Постизање климатске неутралности заједнички је циљ свих земаља на путу приступања и, како су показали екстремни топлотни таласи овог љета, све ургентнија реалност широм Европе”, поручили су они.
Позвали су све институционалне лидере и политичке актере у БиХ да, како наводе, дјелују брзо и одлучно како би у потпуности искористили могућности које пружа План раста, у корист грађана које представљају, те остварили напредак у европским интеграцијама, као стратешком циљу земље.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.