Фото: Шта се крије иза финансирања НВО сектора од стране Европске комисије
БРИСЕЛ - Док се већина европских земаља бори са инфлацијом, рецесијом и енергетском кризом, Брисел тајно гради алтернативну мрачну мрежу невладиних организација широм Европске уније које имају задатак да промовишу федералистичку агенду и нападају оне који се томе противе.
На ово се упозорава у најновијем извјештају, односно истраживању организације "МЦЦ Брисел", објављеном крајем прошлог мјесеца под називом "ЕУ пропагандна машина", а иза ког је стао италијански истраживачки новинар Томас Фази. У њему се открива да је Европска комисија само током прошле године издвојила чак 3,7 милијарди евра за финансирање рада великог броја невладиних организација и "тинк-тенкова" (трустова мозгова) који су имали задатак да у појединим државама лобирају за "више Европе" и дубљу интеграцију унутар ове уније, а на уштрб суверенитета таргетираних земаља.
ПРОПАГАНДА
Према ријечима овог новинара, велики број невладиних организација, финансираних од стране Брисела, претворен је у моћно пропагандно оружје, алатку за цензуру и антидемократско дјеловање, а како би се извршио притисак на власти у оним земљама у којима постоје суверенистичке политике. Каже да су огромне своте новца добиле организације које су промовисале бриселску агенду, при том отворено нападајући све критичаре таквог концепта, означавајући их као пријетњу "европским вриједностима".
Како занимљив детаљ изнио је извјештај Европског ревизорског суда, у којем се наводи да је Европска комисија током 2022. године НВО сектору и разним "трустовима мозгова" додијелила око 2,6 милијарди евра, али гдје је тај новац завршио, ревизори нису могли тачно утврдити. Због тога је, како каже овај италијански новинар, неопходно што прије успоставити "одјељење за владину ефикасност Европске уније - ЕУ ДОГЕ". Сматра да је то једино рјешење, повући потез сличан оном који је урадио предсједник Доналд Трамп, када је именовао Елона Маска на чело тима који треба да се позабави тиме како је у протеклом периоду потрошен новац америчких пореских обвезника, а посебно преко организација попут УСАИД-а и НЕД-а.
КАЖЊАВАЊЕ КРИТИЧАРА
Фази овај свој став објашњава и тиме што сви прикупљени подаци, до којих је дошао, откривају да је велики број финансираних невладиних организација изашао из својих прокламованих оквира дјеловања, независности и неутралности, цивилног дјеловања, претварајући се у моћно средство за вођење бриселске пропаганде. Она, како каже, има за циљ промовисање дубље наднационалне интеграције - визије бриселских бирократа, којима не само да недостаје једногласна подршка за тако нешто већ се посљедњих година суочавају са све већим отпором. Појашњава да је све то до сада било лијепо упаковано у демократску обланду, у различите програме који се баве питањима као што су људска права, климатске акције, миграције и владавина права, али и да је велики број ових иницијатива и програма у ствари био усмјерен на владе које су биле критичне према политици Европске уније, односно Брисела. Такво дјеловање, каже, врло често је коришћено за подривање или свргавање демократски изабраних власти у појединим европским државама, што представља еклатантан облик страног мијешања у унутрашње ствари суверених нација, упоређујући то с оним што је годинама радио УСАИД широм свјета.
- Позиционирајући се као крајњи арбитар вриједности, Брисел се ставио изнад демократске одговорности, користећи своје финансијске и институционалне ресурсе. Умјесто да његују истински плурализам, њихов приступ је подстакао технократски модел одозго према доље. Ово није изолован феномен, већ дио прорачунате стратегије да се власт централизује унутар наднационалних институција, посебно Европске комисије, а на рачун суверенитета и демократских процеса њених држава чланица - упозорава овај италијански новинар у свом истраживању, наводећи да се ради о забрињавајућем демократском назадовању које се дешава широм Европе.
ЕДУКАЦИЈЕ СТУДЕНАТА
Као један од примјера навео је европски програм "Грађани, једнакост, права и вриједности" (ЦЕРВ). Европска унија је за њега у периоду од 2021. до 2027. издвојила 1,55 милијарди евра. Како је саопштено, он је требало да буде искоришћен за - јачање европског идентитета и сузбијање дезинформација. Фази сматра да се ради о класичном примјеру, односно механизму за ширење меке моћи. Каже да, иако је овај програм "службено" намијењен заштити демократије, анализе показују да су ова новчана средства коришћена и за промовисање политичких циљева Европске комисије. Као један од примјера наводи Унију европских федералиста (УЕФ), која је у посљедње четири године добила 2,4 милиона евра. Тај новац је додијељен за едукацију студената о опасностима од национализма. Организацији коју води бивши белгијски премијер Гу Верхофстадт пребачено је више од три милиона евра за промовисање јачања наднационалних институција.
Према ријечима Фазија, ово није подршка цивилном друштву, већ се ради о финансирању политичких актера који раде за интересе Брисела, при чему је невладин сектор само продужена рука Европске комисије. Додаје да је доста новца потрошено у земљама попут Пољске, Мађарске. Бугарске, Румуније, Словачке и Италије. У овим државама су финансирани програми против "евроскептичних наратива". То је обухватало и обуку студената да "препознају опасности анти-ЕУ покрета". У Мађарској је НВО "Еколошки" добила 3,3 милиона евра како би могла учествовати у правним биткама против Орбанове владе због закона о ограничавању финансирања иностраних организација. Један дио новца из ЕУ фондова отишао је и у Њемачку, али и у Француску, и то на рачун организације "Добар лоби", која га је искористила у пропаганди против десничарских странака.
МРАЧНА МРЕЖА
На овој листи, наводи овај италијански новинар, налази се и Фондација "Роберт Шуман" која је добила скоро 10 милиона евра, укључујући средства за борбу против "евроскептичне митологије". На рачун Европског центра за политику легло је 30 милиона евра, а Центра за европске политичке студије невјероватних 250 милиона. Фази на крају истиче да је његова истрага открила отворену злоупотребу средстава европских пореских обвезника од стране Европске комисије, која је у протеклом периоду усмјерила милијарде евра у, како је назвао, мрачну мрежу невладиних организација и истраживачких центара, који су требали да ућуткају гласове незадовољних земаља, партија и грађана.
Истраживач за међународне односе у Центру за друштвено-политичка истраживања Невен Ђенадија каже да га нимало није изненадило ово истраживање, те да би било добро да се и унутар Европске уније окупе политичке снаге које ће иницирати процес провјере утрошка финансијских средстава, новца који је очигледно коришћен за све и свашта.
- Трагично је што иза свега стоје људи из Брисела који годинама држе лекције и дијеле пацке балканским и источноевропским земљама да морају више водити рачуна о борби против корупције. Сада видимо да Европска унија има исти проблем као и САД. Можда овај извјештај може иницирати да се неке ствари покрену и унутар ове заједнице како би се стало у крај самовољи бриселских бирократа, који покушавају успоставити отуђени центар моћи, ког неће моћи контролисати представници земаља чланица ове заједнице. Ако се покрене тај процес, он ће у неку руку представљати обрачун са дубоком државом унутар Европе, што и Трамп тренутно ради - истакао је Ђенадија.
ДУБОКА ДРЖАВА
Амерички предсједник Доналд Трамп недавно је донио одлуку да до даљег обустави рад Агенције за међународни развој (УСАИД). Како је овом приликом саопштено, намјера нове администрације је да се обрачуна са дубоком државом, која је ову агенцију користила као једну од многобројних алатки за ширење своје глобалне моћи, али и изазивање обојених револуција и преврата. Према званичним подацима, само у посљедње четири године УСАИД-у је из буџета пребачено скоро 180 милијарди долара, а добар дио тог новца отишао је и на финансирање великог броја невладиних организација.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.