Шта је открила истрага о највећој свјетској организацији за истраживачко новинарство
Заједничка истрага коју су спровели "Медијапарт", "Дроп сајт њуз" и "Ил Фато Куотидијано" открила је да америчка влада тајно контролише највећу свјетску мрежу истраживачког новинарства - Пројекат извјештавања о организованом криминалу и корупцији (ОЦЦРП), користећи њихов рад као моћан спољнополитички алат за разне врсте притисака и обрачуна са земљама и појединцима.
Власти у Вашингтону једноставно плаћају и наручују музику, што је ову организацију претворило у оруђе за ширење глобалне стратегије, односно меке моћи дубоке државе у САД.
"ДОБРИ" ПРОТИВ "ЛОШИХ"
ОЦЦРП се, иначе, сматра једном од највећих истраживачких новинарских организација на свијету. Основан је од стране двојца, Американца Друa Саливана и Румуна Пола Радуа 2008. године и данас запошљава око 200 новинара на шест континената. Имају канцеларије у Вашингтону, Амстердаму и Сарајеву, а годишњи буџет ове мреже данас се креће око двадесет два милиона долара.
Истрага, која је трајала од 2023. године, открива да је ОЦЦРП од свог оснивања примио најмање 47 милиона долара из разних америчких државних извора. У извјештају се упозорава и да америчка влада не само да пружа значајну финансијску подршку већ има моћ да контролише именовања руководства.
Како се даље наводи у овом извјештају, Вашингтон је утицао на отварање многобројних истрага које су биле усмјерене према одређеним земљама као што су Русија и Венецуела, али и према другим државама које су под геополитичком лупом Вашингтона.
Истиче се да је ОЦЦРП добио 2,2 милиона долара за рад на "Уравнотежавању руске медијске сфере", пројекту који је имао за циљ истраживање руских медија, и 2,3 милиона долара за истрагу корупције на Кипру и Малти, што би могло да се искористи против Москве. Америчка влада је након ових медијских открића ОЦЦРП-а покренула многобројне судске истраге, санкције и лобистичке акције.
Откривено је да Глобални антикорупцијски конзорцијум (ГАЦЦ), основан 2016. и суфинансиран од стране САД, користи ове новинарске истраге ОЦЦРП-а за покретање санкција и правних поступака против земаља и појединаца које Вашингтон сматра корумпираним, односно усмјерене су углавном на државе које се уклапају у наратив "добри против лоших".
Ово је, како се истиче у овом документу, својевремено признао и Мајк Хенинг из УСАИД-а, који је рад ОЦЦРП-а назвао кључним оруђем за унапређење спољне политике САД, али и једним од најбољих достигнућа ове америчке владине агенције. Хенинг је рекао и да финансирање ове организације мора бити усклађено са спољном политиком и економским интересима САД указујући при томе на стратешку природу таквих инвестиција.
КЉУЧНИ ИГРАЧИ
А како је све кренуло? Све је почело на Балкану, када је у Сарајеву основан Центар за истраживачко новинарство (ЦИН). Након тога Саливан оснива читаву мрежу, за коју је истицао да ће се борити против корупције у свијету.
Оно што одмах буди одређене сумње јесте сама биографија Саливана, који је прије овог посла радио на америчком програму свемирских шатлова и шпијунских сателита. Како наводи "Медијапарт", он је тада имао строго повјерљиву безбједносну провјеру.
Међутим, и све остало је доста контадикторно. Из спроведене истраге се може видјети да је донација Бироа за међународне наркотике и послове спровођења закона (ИНЛ), који ради при Стејт департменту САД - срцу америчке спољне политике, омогућила стварање ОЦЦРП-а.
Инсајдер
Да много тога није онако како се покушава приказати, својевремено је потврдио и бивши члан одбора ОЦЦРП-а Лоуел Бергман, познати истраживачки новинар кога је Ал Паћино тумачио у филму "Инсајдер". Бергман је рекао да је, након што је открио везе те организације са америчком владом, напустио одбор 2014. године.
Кључну улогу у финансирању ИНЛ-а играо је Дејвид Хоџкинсон, тада резервни официр америчке војске на цивилном положају за Стејт департмент: директор програма за безбједност и спровођење закона у Бироу за европске и евроазијске послове. Данас Хоџкинсон ради за координационо тијело америчких обавјештајних агенција - Канцеларију директора националне обавјештајне службе (ОДНИ).
У документацији владе САД, у коју је имао увид поменути истраживачки тим, ИНЛ се нигдје не појављује, већ само УСАИД. Администраторка ове агенције Саманха Пауер, која иначе сједи у Савјету за националну безбједност, отворено је једном приликом навела ОЦЦРП као свог партнера. Како је она том приликом истакла, од 2016. године Стејт департмент финансира Глобални антикорупцијски конзорцијум (ГАЦЦ), у ком ОЦЦРП и невладина организација "Транспаренси интернешенел" раде заједно како би обезбиједили да се новинарске истраге о корупцији претворе у акцију цивилног друштва и доведу до судских истрага, санкција против корумпираних.
ШЕМА ФИНАНСИРАЊА
Фонд духова, како су га назвали аутори овог истраживања, само је почетак огромне шеме финансирања ОЦЦРП-а од стране владе САД. Зависност ове организације од новца америчке владе била је структурална у посљедњих 15 година. Постоје два извора финансирања: Стејт департмент и УСАИД.
Створен од стране предсједника Џона Фицџералда Кенедија 1961. године на врхунцу хладног рата, са наведеним циљем да се помогне земљама у развоју у борби против пријетњи попут глади и смртности новорођенчади, УСАИД је агенција са шареном прошлошћу.
Америчке администрације су je више пута користиле за своје спољнополитичке циљеве. Дипломатска депеша из 2006. године, коју је открио "Викиликс", описује активности УСАИД-а у Венецуели, коју је у то вријеме предводио предсједник Уго Чавез, у подршци за пет циљева: јачање демократских институција, продор у Чавезову политичку базу, подјела "чавизма", заштита виталног америчког бизниса и међународно изоловање Чавеза.
Користећи званичну финансијску документацију коју је ОЦЦРП послао америчким властима ради обрачуна примљених средстава, "Медијапарт" је израчунао да је од 2008. до 2023. ОЦЦРП добио најмање 47 милиона долара од владе САД, чему треба да додамо 1,1 милион долара од Европске уније, седам милиона долара од британске владе, четири милиона од Шведске, 1,2 милиона долара од Данске, као и средства из Швајцарске, Словачке и Француске. Када се подвуче црта, према прорачунима "Медијапарта", од 2014. до 2023. 70 одсто годишњег буџета ОЦЦРП-а долазило је из државних фондова. Влада САД је обезбиједила 52 одсто укупног годишњег буџета.
Саливан, међутим, оспорава ову суму тврдећи да средства која је добио ОЦЦПР, али намијењена другим организацијама са којима сарађује на конкретним пројектима, као што је "Транспаренси интернешенел", не би требало да буду укључена у збир, јер је то новац који су потрошили други. Усвајајући овај метод обрачуна, Саливан закључује да је од 2014. до 2023. године америчка влада обезбиједила 46,4 одсто годишњег буџета, што је и даље веома висок проценат. Међутим, нису то били једини извори снабдијевања. Откривено је да ОЦЦРП финансирају и фондације иза којих стоје Џорџ Сорош и породица Рокфелер.
ПРОГОН АСАНЖА
Још једна од великих критика на рачун ОЦЦРП-а тиче се њиховог селективног приступа истраживачким темама. Аутори овог документа питају се зашто ова организација, која се позиционира као поборник борбе против корупције, избјегава да испитује случајеве финансијских пропуста у САД. Како су истакли, држава Делавер, која је постала симбол глобалних пореских рајева, остала је ван њиховог фокуса. О томе није објављена ниједна значајна публикација. Као занимљив детаљ се наводи да је прва велика субвенција за стварање ОЦЦРП-а стигла 2008. године посредством одјељења америчког Стејт департмента, Бироа за међународне наркотике и послове спровођења закона. Донација од милион долара је обезбијеђена преко правног лица регистрованог у Делаверу.
На крају овог документа се истиче и да друге новинске организације не могу рећи да су имале среће као ОЦЦРП. "Викиликс" се већ 2008. године нашао на нишану америчких власти. Контраобавјештајни центар америчке војске (АЦИЦ) предложио је да се идентификују новинарски извори који су дали документа "Викиликсу". Од 2010. ова организација је била под финансијском блокадом - од Банк оф Америка до "Визе" и "Мастеркарда". Њен оснивач Џулијан Асанж ухапшен је и оптужен за кршење Закона о шпијунажи, што је први пут да је новинар оптужен за овај акт у историји САД. Штавише, према изјавама заштићених свједока у центру кривичне истраге шпанског правосуђа, ЦИА је планирала да га убије или киднапује.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.