
БАЊАЛУКА - Добој би данас, према најави, требало да буде град домаћин новог састанка представника парламентарних странака на нивоу БиХ, овај пут у организацији СНСД-а, а упућени сматрају да ће одзив и епилог заправо показати ко има какве намјере на домаћој политичкој сцени те евентуално ставити и тачку на покушаје стварања нове већине на том нивоу власти без партије Милорада Додика.
Додиков позив за састанак услиједио је након сједнице Савјета безбједности Уједињених нација (УН) и полугодишње дебате о ситуацији у БиХ, на основу извјештаја Кристијана Шмита из фотеље високог представника те става који је у Њујорку презентовала српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић.
Из Савјета безбједности је, како је тада навео Додик, јасно и недвосмислено поручено да излаз из уставно-правне кризе у БиХ треба да пронађу домаћи политичари.
Подвукао је да су најутицајније чланице међународне заједнице САД, Русија и Кина нагласиле да је у БиХ дијалог неопходан, да одлуке о унутрашњим односима морају да доносе легитимно изабрани представници народа, а да значај Канцеларије високог представника препознају у подршци имплементацији цивилних аспеката Дејтонског мировног споразума.
- Сходно атмосфери која је владала на сједници Савјета безбједности УН и порукама које су послате, упућујем позив за састанак предсједницима свих парламентарних странака на нивоу БиХ и власти и опозиције. Позивам на разговор и договор о уређењу односа у БиХ на основу Устава и Дејтонског споразума. Позивам да састанак одржимо у Добоју 14. маја у 14 часова у хотелу "Парк" - поручио је Додик.
Позив је, с друге стране, стигао и у вријеме великих турбуленција у власти на нивоу БиХ као и покушаја да СНСД у потпуности буде избачен из власти. У томе предњачи "тројка" из Српске – СДС, ПДП и Листа за правду и ред и бошњачки блок који предводе СДП, НиП и НС који су са ХДЗ-ом и управо странком Милорада Додика након избора 2022. формирали власт у Сарајеву.
Та два блока, са партнерима који су с њима стали иза платформе која је, како кажу, рјешење проблема у БиХ и пут ка новој већини, још чекају да виде и коначан одговор ХДЗ-а из којег је, с друге стране, прије неколико дана јасно поручено да је опозиција из Српске имала шансу да се покаже, али није јер су умјесто промјене Изборног закона изабрали да су битније смјене кадрова из СНСД-а.
Међутим, ни дан пред нови састанак није било познато ко ће све данас доћи у Добој. Према појединим изјавама из партијских табора, једино је извјесно да ће се за столом наћи коалициони партнери СНСД-а из републичке власти, док бошњачки блок из власти, као и опозиција из Српске, сматрају да нема потребе да се одазивају на Додиков позив.
Са функционерима ХДЗ-а и најближим сарадницима лидера партије Драгана Човића јуче нисмо успјели да ступимо у контакт. С друге стране, предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић рекао је Срни да бошњачке политичке партије, једини са ратнохушкачким трубама, не желе договор, већ би да мијењају власт Српске и да за то искористе странце и опозицију.
- Позив Републике Српске на разговор свих парламентарних политичких странака у БиХ показао је ко је за сукобе, а ко за мир, ко је за преговоре, а ко за напетост и са те стране смо све извели на чистину - рекао је јуче Стевандић, који је и предсједник Народне скупштине.
Политиколог Драгана Делић сматра да (не)одзив на позив СНСД-а указује на дубоку политичку подјелу и неслагање унутар политичког спектра БиХ као и да тренутни став опозиционих странака из Српске и бошњачких партија указује на неколико ствари, између осталог на неспремност на дијалог.
- Одбијање опозиције да присуствује састанку сугерише недостатак воље за конструктивним разговором о важним питањима која се тичу будућности земље. То одбијање може се тумачити као продубљивање политичких подјела, што отежава формирање стабилне и функционалне власти на свим нивоима. Ова ситуација се такође може посматрати као пропуштена прилика за конструктиван дијалог о кључним питањима за будућност БиХ - истакла је Делићева за "Глас".
Разум
Драгана Делић сматра да одзив на позив СНСД-а рефлектује тренутну политичку кризу и неслагања унутар БиХ.
- Једино што нам остаје је да се надамо да ће у будућности превладати разум и да ће све политичке странке препознати важност заједничког дјеловања с циљем изградње стабилне и просперитетне БиХ - закључила је Делићева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.