Шмит одустао од наметања закона: Примио нову поруку из Српске

Ведрана Кулага Симић
Шмит одустао од наметања закона: Примио нову поруку из Српске

БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Иако се спекулисало да ће Кристијан Шмит, који се налази у фотељи високог представника, наметнути закон о државној имовини у БиХ, то се, судећи према његовим јучерашњим изјавама, неће десити, али из Републике Српске поново упиру прст ка Дејтону и тврде да је имовина у надлежности ентитета и да на заједничком нивоу нема приче о томе.

Шмит, кога Српска не признаје за високог представника јер није именован у складу са одлуком Савјета безбједности УН, рекао је јуче послије сједнице Савјета за имплементацију мира (ПИК) да остаје снажна подршка питању државне имовине, али да он неће бити тај који ће наметнути тај закон. Ипак, позвао је парламент БиХ да уз њихову помоћ ради на доношењу "државног закона којим ће се регулисати питање државне имовине", нагласивши да је неприхватљиво да инвестиције у БиХ не могу бити у пуном смислу изведене јер нема спровођења одлука Уставног суда БиХ и одговарајућег законодавства.

- Било нам је драго видјети да Предсједништво БиХ такође ради и да смо имали иницијативу Жељка Комшића и Дениса Бећировића и да смо имали нацрт закона. Не знам да ли је тај закон већ стигао у Парламент БиХ, али бих позвао све у парламенту, укључујући оне који имају другачије мишљење, да ипак сједну и разговарају о овој теми, а ми ћемо пружити помоћ како би се рјешења могла спровести и како бисмо били сигурни да можемо обезбиједити једно позитивно окружење када је у питању ова тема - рекао је Шмит.

Полемике о имовини трају од 2005, када је тадашњи високи представник

Педи Ешдаун наметнуо Закон о забрани располагања државном имовином.

Републички званичници тврде да имовина у БиХ припада ентитетима, уз нагласак да БиХ нема надлежност да регулише питање државне имовине, а у прилог томе иде и чињеница да је у Брчком проблем имовине ријешен тако што је сва имовина постала власништво дистрикта.

Огњен Тадић, правник и савјетник предсједника Републике Српске, за "Глас Српске" подвлачи да у Бећиревићевом и Комшићевом тексту приједлога закона јасно пише да се њиме тражи увођење нове надлежности БиХ, а у вези са доношењем тзв. имовинских закона.

- Дакле, јасно је да Дејтонски мировни споразум никога у БиХ не обавезује да такав закон буде усвојен на нивоу БиХ, јер Дејтоном није предвиђен. Друго, потребно је коначно нагласити, када се каже "државна имовина", не мисли се на имовину БиХ, него на имовину бивше државе Југославије, па и тзв. Савјет за имплементацију мира и сви треба да престану да погрешно користе тај назив. И треће, Република Српска је више пута до сада, а у складу са Дејтонским мировним споразумом, рјешавала питање тзв. државне имовине и тиме омогућавала правну сигурност и инвестиционе иницијативе, али је управо тзв. Савјет за имплементацију мира онемогућавао примјену законских рјешења својим утицајем на високе представнике и Уставни суд БиХ. Српска је и даље спремна да у складу са важећим правним поретком рјешава ово питање - категоричан је Тадић.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић казао је да је Шмит могао овако да остане по страни и када су у питању друге теме у које је дирнуо па све "упрскао".

- Највећу улогу би учинио да ништа није радио. Арбитрирање и хушкање једних против других само води продужењу његовог мандата, за који свакако нема легитимитет у Републици Српској - рекао је Стевандић за "Глас".

Покушаји

Републички званичници и бројни правници тврде да о државној имовини БиХ не постоји нити уставна норма, што је некада потврдио Уставни суд БиХ, а таквог је мишљења и Венецијанска комисија. Српска је у неколико наврата покушала да регулише питање имовине законима у Народној скупштини, али их је, по правилу, заустављао високи представник, а рушио Уставни суд БиХ и стављао, под епитетом неуставни, ван снаге.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана