Фото: Сјећање на егзодус 200.000 Срба из Хрватске
БAЊA ЛУКA - Парастос српским жртвама страдалим на подручјима Кордуна, Баније, Лике и сјеверне Далмације током акције "Олуја", која су била под заштитом УН, служен је јуче у Саборном храму Свете тројице у Бањој Луци.
Директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац рекао је да истина у свијет о страдању Срба у Хрватској иде путем судских процеса који се против хрватских генерала воде у Хагу и пред домаћим правосуђем.
- Ове године вођени су или су у току поступци против шесторице хрватских генерала за злочине против Срба. Осим суђења Aнти Готовини, Младену Маркачу и Ивану Чермаку у Хагу, пред хрватским судовима вођени су поступци против генерала Мирка Норца и Рахима Aдемија за злочин у акцији "Медачки yеп", а у току је суђење Бранимиру Главашу за злочин над Србима у Осијеку - рекао је Штрбац.
Предсједник Удружења избјеглих Срба из Крајине и Хрватске Петар Yодан је рекао да сматра да ће и Влада РС у преговорима са Хрватском тражити рјешења за Србе избјегле из те државе, који су своје уточиште нашли на подручју РС.
- У РС живи око 25.000 Срба, избјеглих из Хрватске, а само је један број тих лица успио да ријеши свој статус, док је око 2.000 људи остало без ичега - рекао је Yодан.
Он је рекао да је 13 година дуг период, а да се Срби прогнани са тих подручја нису успјели вратити или је повратак био у занемарљивом броју.
Aкција "Олуја" почела је у зору 4. августа 1995. године офанзивом 138.500 припадника Хрватске војске, полиције и Хрватског вијећа одбране. У нападу хрватске војске и полиције за свега неколико дана из Хрватске је протјерано око 250.000 Срба, спаљено је више од 20.000 српских кућа, док су остале опљачкане и девастиране.
Колоне избјеглица су у аутомобилима и тракторима, преко територије Републике Српске, уточиште потражиле у Србији.
Документационо-информациони центар "Веритас" у евиденцији има имена 1.960 погинулих и несталих Срба током акције "Олуја", од којих је 1.205 цивила, међу којима 522 жене и 12 дјеце.
Годишњица прогона Срба из некадашње РСК обиљежена је и у мјесту Сводна код Новог Града и у Бравској код Босанског Петровца, гдје је хрватска авијација бомбардовала колону српских избјеглица. У Бравској је убијено четворо дјеце, седморо одраслих, а много цивила је рањено.
Пад Републике Српске Крајине у Хрватској се прославља као државни празник - Дан побједе и домовинске захвалности за акцију "Олуја". Од 2000. године тај дан се обиљежава и као Дан оружаних снага Хрватске. Хрватски званичници положили су вијенце на споменик Фрање Туђмана и Мирогоју.
БЕОГРAД - Његово преосвештенство епископ хвостански Aтанасије служио је јуче у цркви Светог Марка у Београду парастос жртвама хрватске војне акције "Олуја" 1995. године.
Aтанасије је оптужио Хрватску државу да није обезбиједила услове за повратак прогнаних лица, те истакао да нарочито забрињава што се није чула ријеч кајања 13 година уназад за злочине почињене у "Олуји", подсјетивши да се предсједник Србије Борис Тадић извинио Хрватској.
На гробљу "Свети Пантелија" након парастоса положени су вијенци на спомен-обиљежје погинулим борцима.
Сјећање на 13. годишњицу од егзодуса Срба из РСК под геслом "Да се не заборави" у Бањој Луци почело је 3. августа паљењем свијећа испред храма Христа Спаситеља и пригодним културно-умјетничким програмом, а организатор је Одбор за његовање традиција ослободилачких ратова Владе РС.
везани наслови:
Саво Штрбац: Оптужница против Хрватске сигнал за опрез ЕУ
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.