
САРАЈЕВО - Одлука странака које чине "тројку" (СДП, НС, НиП) да прекину сарадњу са СНСД-ом због њихових наводних опструкција европског пута БиХ, отвориће нову и још већу институционалну кризу у земљи те додатно закомпликовати ионако затегнуте политичке односе.
Сматра ово члан стручног тима Института за друштвено-политичка истраживања из Мостара Милан Ситарски, наводећи да је сарадња странака такозване "тројке" и СНСД-а и у протеклом периоду била проблематична те да је сада само то и формализовано одлуком владајућих странака из ФБиХ. Сматра и да никако не би било добро када би те странке покушале правити нове политичке комбинаторике без СНСД-a и ХДЗ-a, чији став о овом питању још није баш најјаснији.
- Можда би могла бити формирана нека нова већина и нови сазив Савета министара, али то би било баш, народски речено, натегнуто. То ме подсећа на ситуацију, односно период од 2014. до 2018. када је у Председништву био Младен Иванић из ПДП-а, а СНСД је држао власт на ентитетском нивоу. Опозиција из Српске је то на крају скупо платила на општим изборима 2018. године. Тако да им не бих препоручио да улазе у неке нове и сличне политичке авантуре и сада, а које би им се могле поново обити о главу. Исто важи и за ХДЗ 1990 - каже Ситарски за "Глас Српске", додајући да БиХ нема институт ванредних парламентарних избора, што додатно компликује ову ситуацију.
Подсјећамо, представници "тројке" су данас саопштили да службено раскидају коалициони договор са СНСД-ом. Смјена Радмановића је наводно први корак након најаве "тројке" да ће прекинути сарадњу са СНСД-ом, а вјероватно ће услиједити и покушај смјене Николе Шпирића на колегијуму Дома народа. За сада не постоји јасан план "тројке", бар не званичан, о реконструкцији Савјета министара, гдје сједе два министра из СНСД-а Срђан Амиџић и Сташа Кошарац.
За промјену власти и улазак конкретно ПДП-а и СДС-а те Листе за правду и ред у нову власт на нивоу БиХ, према оцјенама појединих аналитичара потребна прије свега политичка одлучност "тројке" и ХДЗ-а. Такође, "тројку" и ХДЗ би требало да подржи барем једна од странака опозиције у ФБиХ, попут НЕС-а или чак СДА или ДФ-а. Дакле, за избацивање СНСД-а је потребно посложити више елемената.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.