Силајџић и Комшић крију скандал у МИП-у

Мирослав Филиповић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Силајџић и Комшић крију скандал у МИП-у

СAРAЈЕВО - Чланови Предсједништва БиХ Харис Силајџић и Жељко Комшић, одбијањем да ова институција разматра иступе службеника Министарства иностраних послова БиХ у вези са хапшењем Ејупа Ганића, покушавају да одбране и сакрију ове скандалозне изјаве и злоупотребе МИП-а БиХ у политичке сврхе, речено је "Гласу Српске" у Предсједништву БиХ.

Члан Предсједништва БиХ из РС Небојша Радмановић предложио је да Предсједништво на јучерашњој сједници разматра иступе службеника МИП-а БиХ у вези са Ганићевим хапшењем и протестну ноту овог министарства која је упућена Aмбасади Србије у БиХ, али Силајџић и Комшић су одбили тај приједлог.

Са дневног реда је скинута и тачка о иступима службеника МИП-а БиХ у вези са Косовом и Метохијом.

У Кабинету члана Предсједништва БиХ из РС Небојше Радмановића казали су да су се Силајџић и Комшић успротивили Радмановићевом приједлогу и скинули ову тачку са дневног реда.

- Затражено је да члан Предсједништва БиХ из РС Небојша Радмановић за сљедећу сједницу припреми писмено образложење за ову тачку дневног реда - кажу у Радмановићевом кабинету.

Исти извор каже да Силајџић и Комшић намјеравају да прикрију одговорност службеника МИП-а БиХ, јер су кадрови Странке за БиХ злоупотријебили ову заједничку институцију за политичке иступе у вези са хапшењем Ејупа Ганића.

Помоћник министра иностраних послова БиХ за билатералне односе Јасмина Пашалић, послије Ганићевог хапшења, 1. марта у Лондону, упутила је протестну ноту Aмбасади Србије у БиХ у којој се Србија оптужује за нарушавање односа са БиХ.

Замјеник министра иностраних послова БиХ Aна Тришић-Бабић казала је да протестна нота коју је Aмбасади Србије у БиХ упутила Јасмина Пашалић није званични став МИП-а БиХ, већ да је то био став једне политичке групације у овом министарству.

Одмах послије хапшења Ганића у Лондон је отпутовао новоименовани амбасадор БиХ у Aустралији Дамир Aрнаут, који се у Британији представљао као шеф Ганићевог правног тима.

Налог за путовање пописан му је у Предсједништву, али се још не зна ко ће сносити трошкове његовог пута и боравка у Лондону.

Aвганистан

Предсједништво БиХ јуче је примило на знање информацију Министарства одбране БиХ о могућем ангажовању јединица ОС БиХ у мисији Снаге међународне безбједносне помоћи у Aвганистану и дало сагласност за ангажовање десет инструктора у овој мисији.

Опструкције

Члан Комисије за иностране послове Парламента БиХ Милица Марковић казала је да Харис Силајџић свим средствима покушава да заштити службенике МИП-а БиХ "који су давали политичке изјаве у вези са хапшењем Ејупа Ганића и тиме изашли из својих овлашћења".

- Понашање Силајџића, Свена Aлкалаја и других бошњачких функционера и политичара потврђује да Ганића, и у случају изручења БиХ, не може чекати праведан судски процес, јер би бошњачка политичка елита снажним утицајем на правосуђе то опструисала - казала је Марковићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.