СДП опструкцијама чува Хусеиновића

Ж. Домазет, В. Кулага
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: СДП опструкцијама чува Хусеиновића

Сарајево - Сједница Савјета министара БиХ, на којој је требало да буде разматрано потврђивање именовања Срђана Рајчевића за генералног директора Регулаторне агенције за комуникације (РАК) БиХ, поново је одгођена и то због недостатка националног кворума усљед најављеног изостанка министара из СДП-а.

С обзиром на то да је данашња сједница отказана, јер нису могли да јој присуствују министри из СДП-а, странке која именовање Рајчевића условљава именовањем директора осталих институција, гдје је руководству истекао мандат, званичници из РС у институцијама БиХ сматрају да је ријеч о опструкцији и уцјењивачкој политици с циљем да садашњи вршилац дужности директора Кемал Хусеиновић што дуже остане на челу РАК-а. Мандат Хусеиновићу, који је кадар СДП-а, истекао је још 2008. године.

Према најавама из министарстава, министар иностраних послова Златко Лагумџија је у службеној посјети Кини, док министар одбране Зекеријах Осмић отвара обновљене мостове код Тузле у истом термину за када је била заказана сједница, тако да нико од бошњачких министара не би могао присуствовати сједници.

Министар финансија и трезора БиХ Никола Шпирић сматра да у БиХ постоје политичке структуре које би жељеле да и овај изборни циклус, барем што се тиче медијске слике, исконтролише нелегални директор РАК-а Хусеиновић.

- Јесам ли у праву или нисам показаће наредна сједница Савјета министара БиХ кад год се то деси - рекао је Шпирић.

Поновио је да потврђивање именовања Рајчевића за директора РАК-а, пошто је Савјет министара добио консензусом усвојен приједлог Савјета РАК-а, мора бити безусловно, јер је закон апсолутно испоштован.

- Сва именовања гдје је испоштован закон могу бити на дневном реду, а све оно што је мимо закона не може бити услов за избор директора РАК-а, бар што се мене тиче - поручио је Шпирић.

Шпирић сматра да неименовање директора много говори о слабостима унутар БиХ.

- Хусеиновић није легалан, ни легитиман. Када би била правна држава, ставила би под знаке навода и озбиљан упитник све одлуке које је он доносио од тренутка када га Савјет министара није именовао за директора - истакао је Шпирић.

Предсједавајући Савјета министара Вјекослав Беванда истакао је да ће сљедећу сједницу са истим дневним редом заказати за 10. септембар.

- Сматрам да одгађање сједница није добро. На сједницу министри могу доћи и бити против одређених одлука, тражити избацивање или уврштавање одређених тачака. То је боље него медијско препуцавање - рекао је Беванда.

Нагласио је да није само проблем у директору РАК-а.

- Стоји именовање у више институција. Треба расписати конкурсе за функције гдје је мандат већ истекао да не бисмо дошли у ситуацију да седам година нема директора појединих институција. Имамо материјал за именовања 21 или 22 челника институција. Има институција у којима су истекли мандати и не може да започне конкурсна процедура зато што нема сједница - рекао је Беванда.

Члан Савјета РАК-а Љубо Божовић оцијенио је да је очигледно да нема воље да буде изабран нови директор РАК-а.

- Коме то одговара и зашто, то је велико питање. То су политичке игре у којима не можемо учествовати. Бојим се да било који наш потез не доведе до кршења закона, а везане су нам руке - рекао је Божовић.

Савјет РАК-а, како каже, у најбољој намјери покушава да омогући да Савјет министара тај дио посла уради законским путем, али да се опет понавља ситуација да ће сједница Савјета РАК-а, која је заказана за 8. септембар, бити прије министарске.

- Ово ничему не води. Све се своди на то да Савјет министара не обавља своју законску функцију - закључио је Божовић.

Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Лазар Продановић рекао је да СДП одавно калкулише у Савјету министара и не дозвољава именовање иако је Савјет РАК-а давно завршио посао.

- Очигледно је да СДП од почетка опструише тај процес, што је лоша порука за БиХ и за сам СДП који је непоуздан партнер у власти - казао је Продановић.

Замјеник предсједавајућег Дома народа Парламента БиХ Сташа Кошарац сматра да је на сцени уцјењивачка политика.

- Ако је Савјет РАК-а консензусом донио одлуку да нови директор треба да буде Рајчевић, не знам шта треба више да се деси у овој земљи да то прође - каже Кошарац.

Министар саобраћаја и веза РС Недељко Чубриловић изјавио је да није легитиман, ни легалан мандат Хусеиновића. Он је рекао да Српска нема довољну заступљеност кроз РАК код доношења одлука о фреквенцијама, третирања телекома и јавних емитера.

Предсједавајући Савјета РАК-а Пламенко Чустовић сматра да је најједноставнији начин рјешења овог проблема да Савјет министара БиХ потврди приједлог Савјета РАК-а о именовању Рајчевића. 

- Тачно је да мандат Хусеиновића траје неуобичајено дуго, 12 година, док закон предвиђа могућност два узастопна мандата. Ријеч је о скоро ванправној ситуацији - упозорио је Чустовић. 

Савјет РАК-а још је 30. маја доставио Савјету министара одлуку о именовању, а законски рок за њено потврђивање био је 30 дана.

Састанак

Вјекослав Беванда потврдио је да је добио два дописа од Савјета РАК-а, који тражи да буде одржан састанак због ситуације која је настала непотврђивањем именовања Срђана Рајчевића.

- Не знам чему би допринио и шта би донио мој састанак са Савјетом РАК-а. Могу сјести и разговарати са њима, али не знам гдје би нас то одвело - рекао је Беванда.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.