
САРАЈЕВО - Амбасада Србије у БиХ, због притисака федералне јавности, одустала је од намјере да 15. фебруар, Дан државности и Дан војске Србије, обиљежи у Сарајеву због безбједносног ризика, а такав епилог је у српским редовима оцијењен као незапамћен дипломатски скандал.
Амбасада Србије је, наиме, саопштила да је пријем који је тим поводом требало да буде одржан на Илиџи 13. фебруара отказан због натписа у медијима и безбједносног ризика проистеклог из тих натписа.
Пријем је требало да буде одржан у хотелу "Хилс" на Илиџи, а отказало га је руководство хотела, које је процијенило да постоји безбједносни ризик послије чега је Амбасада Србије у БиХ, на мрежи "Икс" захвалила хотелу на професионалној и коректној сарадњи, али и потврдила да отказују пријем.
Србија 15. фебруара обиљежава Дан државности у знак сјећања на тај датум 1804. године, када је подигнут Први српски устанак на челу са вождом Карађорђем и Сретење 1835, када је донесен Сретењски устав, односно први модерни устав.
Међу првима се огласио директор Меморијалног центра "Сарајево" Ахмед Куланић, који је истакао да се ради о провокацији и непоштовању жртава агресије на БиХ.
- Војска Србије, као правни и институционални насљедник Војске Југославије, имала је директну улогу у ратним збивањима која су довела до геноцида у Сребреници, опсаде Сарајева и бројних других злочина против човјечности. Организовање оваквог догађаја на Илиџи, која је била једно од попришта ратних злочина, додатно појачава негативне конотације и уноси немир међу грађане. Додатно, заједничко обиљежавање Србије и ентитета РС с Војском Србије призива болна сјећања када су управо тако, заједнички, терорисали главни град БиХ Сарајево - нагласио је Куланић, а пренијели тамошњи медији.
Федерални министар унутрашњих послова Рамо Исак такође је осудио планирани пријем, оцијенивши га као "директну провокацију".
- Одлука да се Дан војске Србије обиљежава у Сарајеву представља најеклатантнији примјер провокације и стављања соли на ране жртвама великосрпске агресије. Становници БиХ не могу и никада се неће веселити војсци Србије, јер нас та војска подсјећа на геноцид и најстрашније ратне злочине почињене на овим просторима - навео је Исак.
Огласио се, с друге стране, замјеник министра одбране БиХ Александар Гогановић који је за Срну подвукао да је притисак појединих медија и политичара из Сарајева на Амбасаду Србије у БиХ да откаже обиљежавање Дана државности и Дана Војске Србије незапамћен дипломатски скандал.
- Амбасадору и војном аташеу Републике Србије, уколико је потребно, понудићу помоћ у вези са адекватном локацијом на територији Републике Српске да обиљеже своје празнике, као што бих то понудио и другим државама да имају сличне непријатне ситуације - изјавио је Гогановић.
Александар Гогановић је напоменуо да је Министарство одбране обиљежило Дан Оружаних снага у Амбасади БиХ у Београду и нико у Србији није због тога правио проблеме.
- Жао ми је што су неодговорни појединци још једном показали да им није стало до добре регионалне сарадње, која је предуслов за европске интеграције, а сигурно да се овакво понашање може окарактерисати као антидејтонско уколико имамо у виду да је Република Србија потписник и гарант Дејтонског мировног споразума - закључио је Гогановић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.