Сарајево одвело БиХ у ћорсокак

С. Шурлан, Ж. Домазет
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Сарајево одвело БиХ у ћорсокак

Сарајево - Постоје проблеми у функционисању институција у БиХ, спровођењу одлуке Европског суда за људска права у предмету "Сејдић и Финци", а успорен је и неефикасан рад Парламента БиХ, те отежан процес одлучивања у ФБиХ.

Ово су само неке од замјерки Европске комисије изнесених у извјештају о напретку БиХ за 2014. годину који је јуче објављен у склопу стратегије проширења и извјештаја о напретку земаља западног Балкана и Турске. Стратегију и извјештаје је пред Комитетом за спољне послове Европског парламента представио европски комесар за проширење Штефан Филе.

Проблеми

За БиХ се у извјештају наводи да још нема опипљивог напретка у успостављању функционалних и одрживих институција.

- Усклађивање Устава БиХ са одлуком у случају "Сејдић и Финци" мора бити обезбијеђено - наведено је у извјештају и додато да примјена ове одлуке остаје приоритет.

Додаје се да је због политичких и међуетничких превирања законодавни рад Парламента БиХ успорен и неефикасан, због чега су усвојена само четири нова закона и 21 амандман.

- Одсуство јасне већине у Парламенту ФБиХ отежало је процес доношења одлука. Неслагања по политичкој и етничкој линији главни су негативан ефекат који се одразио на рад парламената БиХ и ФБиХ - истакнуто је у извјештају.

Наведено је да БиХ није направила никакав напредак у унапређењу функционалности и ефикасности власти на свим нивоима.

- Власт се приоритетно мора фокусирати на рјешавање социјално-економских изазова и на даље помагање становништву угроженом поплавама - стоји у извјештају.

Истиче се да је јавна администрација дисфункционална и да је постигнут веома ограничен напредак у њеној реформи и побољшању капацитета за испуњавање захтјева за интеграције у ЕУ. Наглашава се и да смртна казна у Уставу РС мора бити укинута.

Европска комисија је оцијенила да је направљен мали напредак у области реформе правосудног система, те да структурални дијалог о реформи правосуђа остаје важан и да га треба проширити на област владавине права.

- Направљен је мали напредак у спровођењу реформи у борби за смањење корупције, која наставља да утиче на цијели јавни сектор и остаје најакутнији проблем јавних служби и запошљавања - наводи се у извјештају и додаје да је мало политичке воље да се ухвати у коштац с корупцијом, укључујући ефикасније истраге и пресуде у великим случајевима.

Наглашава се да БиХ нема стратегије у области енергетике, ни закона о гасу, што је обавеза из Европског партнерства.

Филе је казао да јасна европска перспектива чланства за земље западног Балкана и даље представља кључан стабилизирајући фактор. Говорећи о БиХ и предстојећим изборима, позвао је грађане да гласају за политичаре који ће им омогућити бољу будућност. Додао је да БиХ треба да говори једним гласом, те да је убијеђен да ће се комесар за политику сусједства Јоханес Хан сто одсто ангажовати како би био превазиђен ћорсокак у који је запала БиХ.

- Нема сумње да ћемо помоћи БиХ да напокон пређе дејтонски мост и дође на бриселски - рекао је Филе.

Кочничари

Извјештај је јуче уручен предсједавајућем Савјета министара БиХ Вјекославу Беванди који је истакао да БиХ не може бити задовољна, те да су механизам координације и рјешење одлуке "Сејдић и Финци" нулти приоритет да би био остварен напредак на путу ка ЕУ.

- Види се јасно колико је систем координације битан за БиХ. У том домену имамо опструкције странака које чине Владу ФБиХ. Када смо коначно из РС ријешили отпор према том питању и отклонили препреке, појавио се проблем са ФБиХ и цијело питање је стављено у други план - нагласио је Беванда.

Додао је да је добро познато гдје лежи проблем, а то није Савјет министара БиХ.

- Када је у питању конкретно енергетика, РС је донијела стратегију, а ФБиХ није. Једноставно те двије стратегије спојите у једно и добијете стратегију БиХ, чиме је ствар готова - нагласио је Беванда.

Предсједник Владе РС Жељка Цвијановић је казала да је забрињава то што не види стварну опредијељеност ЕУ за проширење на балканске земље.

- Одговор за европски пут БиХ, али и за њен опстанак је успостављање доброг система координације институција - истакла је Цвијановићева и изразила жаљење што та идеја није уродила плодом када се Влада РС трудила да дође до прецизног механизма координације који је требало да стави у функцију све нивое власти.

Министар финансија и трезора БиХ Никола Шпирић рекао је да негативне фактуре не могу ићи у БиХ, а заслуге у Брисел.

- Заслуга или има или нема и зато бих волио да радимо заједно на европском путу - рекао је Шпирић.

Соренсен

Шеф Делегације и специјални представник ЕУ у БиХ Петер Соренсен, који је Вјекославу Беванди уручио извјештај, рекао је да недостатак политичке воље држи земљу у оваквом стању. Он је казао да ни у овом извјештају нема изненађења, да постоје у мањој мјери неке позитивне ствари, али да је укупна слика о БиХ на њеном путу ка ЕУ негативна, те да се БиХ суочава са низом изазова, прије свега у економском смислу. Истакао је да ЕУ остаје привржена БиХ и да ће јој помоћи.

- Имамо план, а грађани ове земље заслужују боље. Једина ствар која вас спречава сте ви сами. Нисмо ми ти који смо поставили велике препреке - рекао је Соренсен и додао да је спреман да преузме кривицу ако је она на њему.

"Сејдић и Финци"

Из РС је дат приједлог за примјену одлуке Европског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци" тако што ће у Устав бити уграђено да се умјесто Србина бира један члан из РС у Предсједништво БиХ, чиме би била отклоњена дискриминација. Договор блокиран због немогућности постизања рјешења у ФБиХ о избору бошњачког и хрватског члана Предсједништва.

Механизам координације

Влада РС је израдила прецизно рјешење за механизам координације, које подразумијева стављање у функцију свих нивоа власти. Иако из ЕУ нису имали ништа против њега, ФБиХ је одбила да да сагласност за његово усвајање.

 

Енергетика

РС је донијела Закон о гасу и Стратегију развоја енергетике, али у ФБиХ није било помака у овој области.

 

Смртна казна

Смртна казна у РС није укинута јер је Клуб Бошњака у Вијећу народа РС гласао против.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.