Фото: Сарајево гради спомен-обиљежје на Казанима
Сарајево - Потпредсједник Федерације БиХ Светозар Пударић и градоначелник Града Сарајева Алија Бехмен данас су у Сарајеву потписали уговор о отварању конкурсне процедуре у склопу Програма за спомен-обиљежје Казани.
Бехмен је истакао како се посљедњих 12 мјесеци интензивно ради на томе да се на Казанима, на обронцима Требевића, изгради спомен-обиљежје жртвама српске и хрватске националности, који су од средине 1992. до октобра 1993. године убијани на том мјесту, након чега су њихова тијела бацана у јаму.
Истакао је да ово спомен-обиљежје иде један искорак напријед, које треба да исто тако обиљежи страдања недужних цивила само зато што су били друге националности или имали нешто што им се требало одузети.
Светозар Пударић је име Федерације за пројект градње спомен-обиљежја донирао је 5.000 КМ.
- У вријеме док су се грађани Сарајева носили с агресијом, постојала је група људи која је покушала искористити све то. Волио бих да се тај дио на Казанима што мање измијени, да се јасно може видјети и доживјети оно што су преживљавали људи који су везаних руку вођени уз то брдо до јаме, казао је Пударић.
Закључио је да је Сарајево спремно разлучити оне који су покушали да га упрљају када је пролазило кроз невиђену голготу.
Од 1994. године до данас за злочине на Казанима је осуђено 14 припадника Армије РБиХ на казне од 10 мјесеци до шест година затвора.
Из јаме на Казанима су након рата извађени посмртни остаци 29 особа. Број убијених службено никада није утврђен.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.