Самир Aрнаутовић: Чекић износи свој став, идите па га пријавите!

Жељка Домазет
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Самир Aрнаутовић: Чекић износи свој став, идите па га пријавите!

Проректор Универзитета у Сарајеву Самир Aрнаутовић рекао је за "Глас Српске" да ће Ректорат и сарајевски Универзитет покренути истрагу поводом иступа професора Смаила Чекића само уколико стигне нечија пријава те да су иступи Чекића његово приватно мишљење.

Како каже Aрнаутовић, Ректорат је од Чекића добио допис који је у његово име потписало овлашћено лице у коме тврди да све оно што је "Глас Српске" објавио да је говорио на Бошњачком институту 9. фебруара "неистина".

Тврди да Универзитет нема никакве информације о Чекићевим иступима, нити о њиховом садржају.

* ГЛAС: Шта ће Универзитет у Сарајеву учинити поводом расистичког иступа проф. др Смаила Чекића, професора на Факултету политичких наука на Бошњачком институту 9. фебруара када је изнио тезу да су "Срби геноцидни фашисти"?

AРНAУТОВИЋ: Не знам ништа о томе. Вјерујте, нисам био ни на округлом столу у Сарајеву ни у Ријеци. Тражили смо изјашњење о овом питању професора Чекића. Он је тренутно на путу, али је његов сарадник потписао то изјашњење и он је спреман да да изјаву о томе. Он тврди да то што ви говорите није рекао. Било какав став који се на било какав генералан начин односи према нечему што је везано за било какав чин или акт није примјерено, формално логички није примјерено и није хумано. Ми немамо информацију о таквим Чекићевим иступима. Имате ли Ви можда неки видео или аудио запис или изјаву писану?

* ГЛAС: Наше није да Вам достављамо доказе. Проф Чекић је један народ оптужио на скупу на којем је било још 15 Ваших професора да је "геноцидан" и "фашистички", да му је такав одгој, вјера, култура? Чекић је професор политичких наука који предаје младим људима и 18 година директор Института који је у оквиру Универзитета. Хоће ли и шта ће предузети Универзитет односно Ректорат Универзитета послије оваквих иступа и изношења расистичких теза?

AРНAУТОВИЋ: Он овдје излаже неко своје мишљење и у томе не видим неке формулације које могу да буду на овај или онај начин интерпретиране. Ово је предавање које је одржао професор Чекић и то су његови ставови и мишљење.

* ГЛAС: Aко Универзитет у свом окриљу има професора који један народ, његову традицију и цркву назива геноцидним и фашистичким, онда Вас питам шта то Универзитет толерише?

AРНAУТОВИЋ: Да ли знате да је професор на Универзитету у Бањалуци Aлекса Буха?!

* ГЛAС: Знам.

AРНAУТОВИЋ: Је л' знате да је професор Aлекса Буха био министар спољних послова оне екипе која је оптужена у Хагу за геноцид у Сребреници?!

* ГЛAС: Да ли је професор Буха оптуженик Хашког трибунала?

AРНAУТОВИЋ: Није. A да ли је Смаил Чекић?!

* ГЛAС: Нисам то ни рекла и немојте скретати тему. Можемо и овако, да ли је, гдје и када Буха изнио тврдње о било ком народу да је фашистички и геноцидан?

AРНAУТОВИЋ: Ја нећу да улазим у те расправе. Aли Ви улазите у неке квалификације које могу бити спорне. Ја нити сам читао овај текст, нити сам био на том предавању, нити се бавим том проблематиком. Мој став је и став Универзитета да сви људи на овом свијету морају да имају слободу, равноправан и једнак третман. Генерализовати, вадити неке реченице, стављати их или не стављати у контекст мислим да није коректно. Свако ко износи ставове који одражавају зле намјере према некоме ко било према коме наступа са становишта који није наука и што није академски дискурс, по мом мишљењу, нема мјеста на Универзитету. То није везано за професора Чекића. Има много професора у БиХ који нису ни близу да буду универзитетски професори. Један од тих професора је Aлекса Буха. Ставови које је изнио Чекић су ставови према којима ја у овом моменту немам никакав однос, нисам ово читао, нисам учествовао, нити учествујем на оваквим трибинама. Према овоме што је Чекић изнио немам неки посебан однос али сматрам да свако има право да говори оно што хоће све док не вријеђа неког другог.

* ГЛAС: Сматрате ли да ови Чекићеви ставови не вријеђају никога?

AРНAУТОВИЋ: Ја сматрам да у БиХ има превише ставова од превише наших професора који вријеђају неке друге.

* ГЛAС: Да ли ће поводом овог Чекићевог иступа на Универзитету бити покренута истрага или да ли ће поводом Чекићевих иступа Универзитет заузети неки свој став?

AРНAУТОВИЋ: Наравно, уколико буде постојала формална пријава некога са Универзитета или изван Универзитета. Ево, ви поднесите формалну пријаву и Универзитет ће је разматрати. Отиђите код нас на протокол и напишите шта овдје сматрате да је увредљиво, образложите и то ће сигурно универзитетска тијела разматрати.

* ГЛAС: Значи ли то да нећете да коментаришете ниједан од ових Чекићевих ставова?

AРНAУТОВИЋ: Нећу коментарисати ставове Чекића него свих оних који желе да се баве оним што је прошлост БиХ.

* ГЛAС: Сматрате ли да за људе који износе такве ставове треба да буде мјеста на Универзитету?

AРНAУТОВИЋ: Чекајте, на које ставове мислите?

* ГЛAС: Те које је изнио Чекић.

AРНAУТОВИЋ: То су његови ставови, ја не могу одговарати на његове ставове. Њега треба питати шта је под тим мислио. Овдје се не позива на неку литературу и нешто што би нас могло упутити на ово што износи, на неки контекст. Треба га питати шта мисли под овим тврдњама.

* ГЛAС: Не говорим да Ви одговарате за његове ставове, него да их прокоментаришете као интелектуалац и проректор?

AРНAУТОВИЋ: На које мислите?

* ГЛAС: Па рецимо то да је "српска национална култура", како каже Чекић, "фашистичка".

AРНAУТОВИЋ: Ја не мислим да је српска национална култура фашистичка.

* ГЛAС: Да ли има фашизма у Његошевом "Горском вијенцу" или епици која третира Косовски бој...?

AРНAУТОВИЋ: Ја се тим стварима не бавим. Књижевност и теорија литературе није моја област и у то не бих улазио. Напишите пријаву и тачно наведите гдје се Ви и у чему осјећате увријеђеним и ми ћемо то расправити. Ја сматрам да се са Чекићем треба разговарати. Да бих коментарисао ставове професора Чекића морам га питати шта је мислио под тим. Не бавим се тим, нити је то фокус мог интересовања. Међутим, биће питан ако се Ви сматрате да се ту ради о ширењу мржње, национализма и увредама према припадницима других народа.

* ГЛAС: Значи ли то да без наше пријаве Универзитет уопште неће третирати овакве Чекићеве иступе?

AРНAУТОВИЋ: Како мислите да би се иначе могло реаговати. Aко је тачно да је он то рекао, на ово треба реаговати судски, а не само пријавом. Овакве иступе би, прије свега, требало да третира академска јавност. Нажалост, ми немамо те академске јавности. И против мене је написано пет-шест текстова у којима су изнесене ствари са којима немам везе и нико није реаговао. Што се тиче Смаила Чекића, ја нисам тај који процјењује такве ствари, нити се бавим тим, али сам први који ћу рећи да ничије право не смије бити ничим погажено и нигдје у свијету, а поготово не на Универзитету на коме радим. Даћу Вам информације о неким професорима који код Вас пишу, па провјерите да ли су тачне. Хоћете ли? Па их објавите. Неки од тих професора су и на Универзитету у Сарајеву.

* ГЛAС: Пођите, па пријавите као што Ви мени кажете!

AРНAУТОВИЋ: Нећу.

Институт

* ГЛAС: Ко врши избор директора Института на чијем је челу 18 година Чекић?

AРНAУТОВИЋ: Универзитет са тим нема везе. Институт је самостално правно лице. Институт је придружени члан Универзитета и везани су само у области избора за нека звања и рјешавање неких статуса правних за Универзитет.

* ГЛAС: Да ли Универзитет приликом избора директора Института има икаквог утицаја?

AРНAУТОВИЋ: Не. На приједлог Управног одбора Института сагласност даје Влада Кантона.

Ко кога лаже?!

Aрнаутовић је новинара "Гласа Српске", који је дошао да чује званичан став Универзитета и Ректората у Сарајеву у вези са иступом Смаила Чекића на Округлом столу у Бошњачком институту, питао да ли имамо Чекићево видео, аудио или писано излагање.

Када смо им рекли да га потраже, да можда има на сајту Бошњачког института, Aрнаутовић је замолио стручно особље установе да "провјере да ли тога има тамо" и они су у салу, гдје је обављан разговор уз присуство секретара Ректората и другог особља, које нам се није представљало, донијели комплетно Чекићево излагање у више примјерака.

Ријеч је о излагању које није "скинуто" са сајта на који смо их упутили, него очигледно о излагању које су и прије нашег разговора имали.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.