Фото: САД: БиХ неуспјешна у борби против трафикинга
Вашингтон - БиХ је извор, дестинација и транзитна земља за мушкарце, жене и дјецу изложене сексуалном трафикингу и присилном раду, а њене власти нису исказале конкретна побољшања у борби против трафикинга, наводи се у извјештају америчког Стејт департмента, преносе агенције.
Жртве из БиХ изложене су сексуалном трафикингу и присилном раду у Азербејџану, Словенији, Хрватској, Шпанији и другим европским земљама, док су унутар БиХ томе изложене жене и дјевојке са ових простора, али и из Украјине, Албаније, Србије, Косова и Њемачке.
Дјевојке из БиХ, посебно Ромкиње, као и оне из других земаља региона изложене трафикингу због присилног или рада у домаћинствима.
Организоване криминалне групе, како наводе стручњаци, приморавају да просе значајан број ромских дјечака и дјевојчица, од којих неки имају четири године.
Невладина организација пријавила је да кријумчари дјецу, од којих нека имају 12 година, излажу сексуалном трафикингу путем уцјене, групног силовања и присилном конзумације дроге.
БиХ се, наводи Стејт департмент, налази у такозваном “другом низу” и чини примјетне напоре да би спријечила кршења закона против трафикинга али не испуњава потпуно минималне стандарде неопходне за његову елиминацију.
- Власти БиХ током 2011. године нису успјеле да искажу задовољавајући напредак у напорима за кривично гоњење и заштите, дијелом због недостатка политичке подршке за антитрафикинг активности и НВО, а у том периоду није било ни буџета на нивоу заједничких институција - истакнуто је у извјештају.
У Стејт департменту наглашавају да власти БиХ нису покренуле кривични процес против ниједног званичника због саучесништва у трафикингу што, према оцијени локалних стручњака и извјештају невладиних организација значајно отежава свеукупне владине напоре против трафикинга.
Током 2011. године откривено је да је више од 42.000 одраслих и дјеце у свијету било приморано на проституцију, рад, ропство или оружани сукоб.
Стејт департмент подсјећа да је током 2010. године широм свијета идентификовано више од 9.000 жртава.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.