РС спремна да привуче и задржи инвеститоре

Снежана Тасић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: РС спремна да привуче и задржи инвеститоре

МРAКОВИЦA - Институције Републике Српске спремне су да са инвеститорима граде партнерски однос да би им пружиле још већи стимуланс за улагање, и задржале их у Републици Српској.

Главна је порука другог дана Инвестиционе конференције која је у петак завршена на Мраковици.

Република Српска два дана је била домаћин за више од 400 учесника конференције из 20 земаља, којима су презентоване могућности улагања у четири сектора и то енергетике, металске индустрије, туризама и прераде хране.

Министар за економске односе и регионалну сарадњу РС Жељка Цвијановић оцијенила је у петак да је Инвестициона конференција била успјешна, јер је РС успјела у намјери да се представи као повољна дестинација за страна улагања.

- Имамо похвале за организацију конференције, логистику која је пружена учесницима, али и за конкретне пројекте који су представљени - додала је Цвијановићева.

Казала је да су представници привредних комора појединих земаља, које су учествовале на конференцији, затражили организовање мини-конференција на којима би постојећа понуда капацитета РС била додатно представљена и допуњена новим приједлозима.

- Бројни билатерални разговори који су вођени били су прилика да се презентује и нешто више него што је било предвиђено презентацијама појединих сектора. Могућности РС далеко су веће и немогуће их је презентовати у само два дана колико траје конференција - истакла је Цвијановићева.

Додала је и да је формиран интерресорни тим у име Владе РС, који ће бити у контакту са учесницима конференције, представницима инвестиционих фондова, посредничким кућама и привредним коморама, ради сталне размјене информација.

Додала је и да је у плану и заједничка турнеја на прољеће по Европи и СAД.

Шеф представништва РС у Бриселу Марио Ђурагић истакао је да су догађаји и промоције ове врсте веома корисни.

- Посао привлачења страних инвестиција није нимало лак и једноставан и на дужи рок овакве активности ће сигурно дати резултат - казао је Ђурагић, додајући да би оваква конференција требало да буде организована бар једном годишње.

Млађен Цицовић из представништва РС у Београду истакао је да је свака активност која је усмјерена ка подстицању економског живота у Републици Српској позитивна.

Генерални покровитељ Инвестиционе конференције је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Потенцијали

На Мраковици су представљене и инвестиционе понуде општина Приједор и Козарска Дубица.

Начелник општине Приједор Марко Павић истакао је да је ова општина представила могућности Индустријске зоне "Целпак", те пројекте из области енергетике и производње хране. Козарска Дубица представила је могућности улагања у област производње и прераде хране.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.