Фото: Ратним сценама и у миру прогоне Србе
БИХАЋ - Надлежне безбједносне и правосудне институције на нивоу БиХ треба под хитно да реагују поводом догађаја у Бихаћу у којем су припадници Петог корпуса такозване Армије БиХ пуцали из оружја уз покличе "Алаху екбер", те да казне све оне које су ратним сценама узнемирили тамошње српско повратничко становништво.
Поручено је то из борачких удружења након што су на Хасином врху у близини Бихаћа за викенд окупљени ратни команданти и борци Петог корпуса такозване Армије БиХ, уз ношење ратних застава, пуцали из аутоматског оружја, те узвикивали "Алаху екбер".
Из борачких удружења поручили су да овакви догађаји у ФБиХ остају некажњени, док са друге стране правосуђе на нивоу БиХ осуђује Србе који су дизали три прсте. Тако је недавно Суд БиХ три године затвора изрекао Миодрагу Малићу јер је подигао три прста и носио фотографије Радована Караџића и Ратка Младића.
Предсједник Борачке организације Милован Гагић казао је да није први, али вјероватно ни посљедњи пут да код Бихаћа узвикују ратне покличе.
- У дијелу око Бихаћа већ годинама бошњачки екстремисти обиљежавају своје догађаје уз ратне покличе, од којих се нама дизала коса на глави. Сада је само пропратно то што се пуцало из оружја. И годинама се преко тога прелазило од стране власти на нивоу БиХ. Тужилаштво и Суд БиХ, те Агенција за истраге и заштиту (СИПА) не покрећу никакву одговорност за те људе, док кажњавају човјека који је дигао три прста и имао двије фотографије код себе. Он је за то добио три године, а они који пуцају, узвикују ратне покличе и пријете Србима повратницима пролазе без казне - казао је "Гласу" Гагић.
Колико је то пропуст власти БиХ, наводи он, толико је и оних у Српској.
- Када прођу два, три дана од тих немилих догађаја, обично се све смири и нико ништа не прича. Сада треба истрајати до краја. Борачка организација неће стајати по страни, а желим да вјерујем и да ће наше власти напокон кренути у правцу да се једном спроведе поступак и да се види ко су ти људи и због чега плаше српски народ у Републици Српској, а још више у ФБиХ. Човјек који је дигао три прста добио је три године затвора, а онда би овакви догађаји требало да буду кажњавани са 30 година затвора - закључио је Гагић.
Предсједник Борачке организације Источно Ново Сарајево Драгиша Тушевљак рекао је да је посебно забрињавајућа чињеница да правосуђе и надлежне полицијске агенције у БиХ ћуте на ове провокације и нимало безазлене инциденте који узнемиравају српски народ у ФБиХ, а који пролазе некажњено.
- Не можемо прихватити једнострани приступ и праксу судских и тужилачких органа у БиХ, који су нијеми на пораст националистичких испада у ФБиХ, али су веома ревносни када српског патриоту Миодрага Малића казне са три године затвора због подизања три прста - поручио је Тушевљак.
Предсједница Предсједништва Општинске борачке организације Пале Јасна Лазаревић Гавриловић упозорава да су пуцњава и повици који су се чули у околини Бихаћа још један доказ да се у БиХ различито гледа на будућност.
- Ми желимо да видимо мир и просперитет за све, мирну будућност за нашу дјецу, док у нашем сусједству пуцањем из ватреног оружја, махањем ратним заставама и ратним покличима копају по нашим незацијељеним ранама - рекла је Гавриловићева.
Она је поручила свима, а посебно, како каже, онима који су разумни међу Бошњацима, да се уразуме, не понављају грешке које су све прескупо коштале.
Вршилац дужности Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих Виктор Нуждић захтијева хитну и недвосмислену реакцију надлежних полицијских агенција и тужилаштава поводом догађаја у Бихаћу у којем су се уз ратне покличе чули пуцњи и упућиване увредљиве поруке према Србима.
- Овдје више не говоримо о изолованом инциденту већ обрасцу понашања који се систематски понавља и који има јасан циљ, а то је застрашивање Срба. Сваки пут се користи иста или слична кореографија чији је једини смисао да код Срба изазове страх и подсјети их на злочине који су над њима почињени - казао је "Гласу" Нуждић.
Порука из Бихаћа, наводи он, је јасна, а то је да Срби нису добродошли у ФБиХ, те да преостале малобројне Србе треба застрашити и натјерати их на одлазак.
- Истовремено се шаље и порука да институције система, прије свега Тужилаштво и Суд БиХ, те СИПА, не дјелују као неутрални органи, већ као инструменти за селективно процесуирање и дисциплиновање Срба који су по нечијем политичком или националном критеријуму проглашени неподобни - казао је Нуждић.
Он је поставио и отворено питање бошњачкој академској и политичкој заједници, а то је да ли је ствари циљ друштва којем теже Европска унија и њене вриједности о чему причају сваки дан или се пресудно прихвата и нормализује национални и вјерски екстремизам.
- Те двије ствари једноставно не могу ићи заједно. Ово је уједно и порука свима нама да схватимо колики је значај Републике Српске, а која је наша историјска и егзистенционална нужност. Она је једини реални гарант опстанка Срба на овим подручјима и једини оквир у којем се може обезбиједити слобода и достојанство за српски народ - закључио је Нуждић.
Удружење ветерана Гарда "Пантери" најоштрије је осудило употребу ватреног оружја и ратне покличе са скупа на Хасином врху код Бихаћа и позвало Агенцију за истраге и заштиту и Тужилаштво БиХ да реагују.
- Очекујемо хитно реаговање, исто онако како су СИПА и Тужилаштво БиХ реаговали када су поједини Срби дигли три прста и честитали рођендан ратном руководству Републике Српске - поручили су ветерани.
Нагласили су да свако има право да обиљежава своје догађаје из прошлости, али да су ратни покличи и пуцање из ватреног оружја пријетња и да је то недопустиво.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.