Радмановић: Без става о упловљавању турских ратних бродова у Неум

СРНА
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Радмановић: Без става о упловљавању турских ратних бродова у Неум

Сарајево - Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић изјавио је да Предсједништво данас није донијело став у вези са могућим упловљавањем турских ратних бродова у Неумски залив током јула.

"Предсједништво то данас није имало као тачку дневног реда, али смо разговарали о том случају. Када се приближи датум упловљавања, Предсједништво ће донијети одлуку, јер оно мора да каже своје мишљење о томе", рекао је Радмановић на конференцији за новинаре у Сарајеву.

Он је навео да Предсједништво "предузима одређене мјере", али није желио да говори о томе какво мишљење имају чланови Предсједништва, док не буде донесен званичан став.

"Имамо сву документацију у вези са овим случајем. Сагласност је дало Министарство иностраних послова БиХ по, како су рекли, рутини, јер се раније тако радило, заборављајући да је то озбиљнија ствар и да Предсједништво мора дати свој став", рекао је Радмановић.

Турска је раније затражила, а Министарство иностраних послова БиХ дало сагласност за упловљавање турских ратних бродова у Неумски залив у овом мјесецу.

Овоме су се оштро успротивили начелник и мјештани Неума, истичући да у Неуму не постоји лука, те да ће упловљавање ратних бродова изазвати несагледиве посљедице за туризам и околину.

Хитно усагласити критеријуме о процјени штете

Предсједништво БиХ затражило је од Савјета министара БиХ да до уторка, 8. јула, у сарадњи са владама Републике Српске и Федерације БиХ, Брчко дистриктом, експертским тимом ЕУ, Свјетске банке и УН заврши усаглашену процјену штета од поплава, губитака, потреба и приоритета за опоравак и обнову.
Затражено је да се утврде правични критеријуми и транспарентне процедуре за расподјелу прикупљених материјалних и финансијских средстава за помоћ подручјима погођеним природном несрећом у БиХ, водећи рачуна превасходно о насталим штетама и потребама у погођеним подручјма.

Од надлежних институција на свим нивоима власти у БиХ затражено је да интензивирају напоре на опоравку и обнови подручја погођених природном несрећом, с обзиром на изражено незадовољство становника брзином реаговања надлежних институција на исказане потребе у погођеним подручјима.

Предсједништво је данас примило к знању информацију предсједавајућег Савјета министара БиХ Вјекослава Беванде о наставку предузимања активности Савјета министара на санацији штете узроковане природном несрећом, те процјени и покретању пројеката обнове и реконструкције објеката и инфраструктуре за период од 4. до 30. јуна.

Од Савјета министара затражено је да осигура да Координацијско тијело за заштиту и спашавање од природних или других несрећа у БиХ функционише у складу са Оквирним законом о заштити и спашавању људи и материјалних добара од природних или других несрећа у БиХ.

Члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић подсјетио је да је од прве сједнице Предсједништва, одржане послије поплава у БиХ, анализирано стање у којем се налазе поплављена подручја, о томе како тече помоћ и о осталим мјерама које је требало предузети.

Радмановић је истакао да на том плану треба да раде све институције на свим нивоима да би дошли до јасних процјена штета, те да је Предсједништво поново инсистирало да се ураде критеријуми за подјелу средстава.

"Предсједништво је констатовало да нису направљени критеријуми и да то изазива одређене проблеме", рекао је Радмановић.

Према његовим ријечима, Предсједништво не доноси критеријуме, али тражи од Савјета министара да, што је могуће прије, заврши тај посао.

"Савјет министара има интерресорну радну групу која још није завршила посао, али ћемо инсистирати да се што прије заврши, јер слиједе донаторске конференције", рекао је Радмановић на конференцији за новинаре.

Предсједништво је одредило да делегацију на донаторској конференцији у Бриселу, 16. јула, предводи предсједавајући Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић који ће говорити у име БиХ.

У делегацији би требало да буду и предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда и његова два замјеника, предсједници Владе Републике Српске и Федерације БиХ и начелник Брчко дистрикта.

Радмановић је напоменуо да конференцији у Бриселу претходи састанак на стручном нивоу у Паризу 8. јула.

"Разговарали смо о томе на који начин тамо да наступимо потпуно спремни, али тај посао нисмо завршили. У наредних неколико дана разговараћемо о томе и ко ће заступати БиХ, како ћемо доћи до јасних ставова око процјене штете и јединственог става о подјели средстава са којим ћемо изаћи на донаторској конференцији", додао је Радмановић.

Он је рекао да на данашњем састанку није било ријечи о различитим процјенама штете, али да се томе мора реално прићи.

"Унутар БиХ морамо се договорити о процјени штете, а мораћемо да се договоримо о процјени штете између БиХ и Србије, јер је донаторска конференција заједничка. Све то морамо урадити у наредних неколико дана, кад већ нисмо били у стању да то урадимо за мјесец дана", истакао је члан Предсједништва из Републике Српске.

На данашњој сједници било је ријечи и о унапређењу у генералске чинове старјешина Оружаних снага БиХ.

Предсједништво је на приједлог Министарства одбране БиХ донијело десет одлука, међу којима је одлука о стицању услова за старосну пензију која се односи на генерала Сакиба Форића, четири бригадира унапријеђена су у чин бригадног генерала, четири бригадна генерала у чин генерал-мајора и генерал- мајор Анте Јелеч у чин генерал-пуковника.

У наредни четвртак биће познати кандидати

Кандидат СНСД-а за члана Предсједништва БиХ биће познат за тачно седам дана, изјавио је предсједник Извршног одбора странке Небојша Радмановић.
Радмановић је рекао да ће се Извршни одбор СНСД-а у четвртак, 10. јула, опредијелити за појединачне кандидате и кандидате на листама.

"У наредни четвртак Извршни одбор СНСД-а имаће састанак на коме ће се у попуности опредијелити око појединачних кандидата и кандидата на листама", рекао је Радмановић данас новинарима у Сарајеву.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.