Приједлози за Лајчаковог насљедника за седам дана

Ж. Домазет, М. Филиповић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Приједлози за Лајчаковог насљедника за седам дана

СAРAЈЕВО - Чланице Политичко-безбједносног комитета Савјета Европске уније позване су у петак на састанку у Бриселу да доставе приједлоге кандидата за новог високог представника у БиХ, потврђено је у Канцеларији високог представника ЕУ за спољну политику и безбједност Хавијера Солане.

- Очекујем да одлука буде донесена прилично брзо, а чланице ће вјероватно нешто доставити за седам дана - изјавио је портпарол ове канцеларије Ставрос Патропулос.

Он је додао да на састанку није разговарано о конкретним именима и да је за то сувише рано.

Замјена једног високог представника другим не смије зауставити почетак трансформације Канцеларије високог представника у Канцеларију специјалног представника Европске уније, оцијенио је у петак руски амбасадор у БиХ Константин Шувалов.

- Имајући то у виду, кандидат за високог представника мора имати довољно искуства и знања да може одмах почети обављати своју дужност, без дугог увођења у посао -  истакао је амбасадор Шувалов.

Он наводи да избор кандидата мора бити транспарентан, а мишљење сваке земље чланице Управног одбора Савјета за провођење мира мора имати једнаку тежину.

- Високи представник може бити именован само уз сагласност свих чланова Управног одбора - сматра Шувалов.

Знајући да ће транзиција OHR-а у Канцеларију специјалног представника ЕУ бити главни задатак новог високог представника, руски амбасадор истиче да је логично да је иницијативу за предлагање кандидата на себе преузела ЕУ.

- Русија се ни на који начин није мијешала и нема намјеру да се мијеша у избор кандидата који обављају земље ЕУ. Aли, након што кандидат буде изабран, ми задржавамо право да процијенимо његове намјере и особине. Занимаће нас да о кандидату и његовом програму чујемо лично од њега током личног и билатералног сусрета - казао је Шувалов.

Aмбасадори Савјета за провођење мира у БиХ - PIC-а у петак у Сарајеву нису расправљали о именима потенцијалних кандидата који би требало да наслиједе Мирослава Лајчака на мјесту међународног представника у БиХ, изјавио је шеф делегације Европске комисије у БиХ Димитрис Куркулас.

- На састанку је разговарано о политичкој ситуацији у БиХ. О конкретним именима није било ријечи. О приједлозима кандидата и конкретним именима Лајчаковог насљедника одлучиће се у главним градовима земаља Европске уније - казао је Куркулас.

Портпарол OHR-а Олег Милишић рекао је "Гласу Српске" да је на састанку амбасадора PIC-а наглашено да се чека да ЕУ предложи кандидате за новог представника међународне заједнице у БиХ.

Мирослав Лајчак је 23. јануара, прихватио дужност министра спољних послова Словачке и одлучио да напусти позицију високог представника у БиХ.

СAД без кандидата

Потпредсједник ФБиХ Мирсад Кебо изјавио је у петак агенцијама да СAД неће дати кандидата за функцију високог представника у БиХ, али да задржавају велики интерес према БиХ.

Према његовим ријечима, у разговору са високим званичником Стејт департмента Стјуартом Џонсом, истакнута је опредијељеност америчке администрације да и даље буде присутна у БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.