Пресуда Салиховићу и Јакубовићу 20. децембра

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Пресуда Салиховићу и Јакубовићу 20. децембра

Бијељина - Пред Окружним судом у Бијељини данас је Хусо Салиховић, оптужен за ратни злочин над Србима у сребреничком селу Ратковићи 1992. године, изнио завршну ријеч, а пресуда у овом предмету биће изречена 20. децембра, преносе агенције.

Салиховић је цитирао изјаве свједока за које тврди да нису тачне, а са његовим излагањем сагласио се и оптужени Ибро Јакубовић против кога је вођен судски процес заједно са Салиховићем.

Тужилац је на претходном рочишту у завршној ријечи затражио осуђујућу пресуду и одређивање притвора, док одбрана сматра да нема довољно доказа и тражи ослобађајућу пресуду.

У току изношења завршне ријечи, тужилац је истакао да је доказао кривицу Салиховића и Јакубовића који су оптужени да су у селу Ратковићи 27. јуна 1992. године убили, а потом ножем измасакрирали Стојана Стевановића.

Ову двојицу оптуженица терети да су као припадници тзв. Територијалне одбране Сребреница и тзв. Оружаних снага БиХ приликом оружаног напада на село Ратковићи 27. јуна 1992. године, са циљем вршења убистава и протјеривања цивилног становништва српске националности, заједно са сада покојним Веказом Хусићем и Фикретом Шећићем дошли пред кућу Стевановића.

Стевановић је, наводи се у оптужници, ненаоружан и у цивилном одијелу изашао из куће и почео да бјежи, али су га “ухватили и у намјери да га убију, оборили на земљу којој је био окренут леђима, а затим су га једни држали, а други ножем пререзали врат и нанијели више убода ножем по тијелу, те му одсјекли полни орган и ставили у уста”.

Кршећи правила Међународног права за вријеме оружаног сукоба, као саизвршиоци Салиховић и Јакубовић су тиме извршили ратни злочин против цивилног становништва.

На идућем претресу, заказаном за 20. децембар, биће изречена пресуда Салиховићу и Јакубовићу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.