Фото: Премијеру Српске „Вечерњанов печат“ за успјех године, а Владици Григорију за међурелигијски дијалог
МОСТАР - Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић добио је синоћ награду ''Вечерњаков печат'' за успјех године, коју додјељује “Вечерњи лист”, издање за БиХ, а Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије добио је истоимену награду за особу године у категорији ''Међурелигијски дијалог и толеранција''
Премијер Џомбић је, обраћајући се на манифестацији ''Вечерњаков печат'' у Мостару, рекао да је остао затечен добијањем ове награде, коју сматра признањем цијелој Влади Српске, која функционише као тим.
Премијер Српске каже да он није класичан политичар, додавши да је прво био министар финансија Републике Српске, а да му је потом, у времену великих изазова, предсједник Српске Милорад Додик указао повјерење и част да буде предсједник Владе.
У обраћању на синоћњој манифестацији ''Вечерњаков печат'' у Мостару владика Григорије је рекао да награда има велики значај и смисао за њега.
''Када би то било могуће, обратио бих се свима вама понаособ, јер осјећам велику одговорност према ријечи и свјестан сам њене немоћи да искаже суштину. Зато ћу оно што вам желим рећи - рећи кратко и просто. Не бих био искрен када бих сакрио да осјећам трему, нити бих био праведан када бих прећутао да ова награда има велики значај и смисао за мене'', рекао је владика Григорије.
Владика Григорије је нагласио да као епископ, а прије свега као човјек, за своју прву и најважнију дужност пред Богом и људима има управо ширење дијалога, слоге и разумијевања.
''Ипак, не треба преувеличавати ничије заслуге, чему смо ми, људи неријетко склони. Не чиним ништа више што не чине и други - волим овај град, као и сви ви и трудим се да од њега створим дом'', рекао је владика захумско-херцеговачки и приморски.
Владика Григорије каже да не жели да говори оно што сви често понављају - да је Мостар град мостова, а да мостови повезују људе.
''Желим само да кажем како осјећам сложеност мука овог града и људи који живе у њему. Не желим ни да се враћам уназад, поштујем ране прошлости, али, и поред свега, вјерујем у будућност. Свима нама је потребан дијалог, јер ниједан монолог није успио да опстане нити је донио било шта добро. Монолог је тужно корачање од вјечности, а дијалог мукотрпно и озбиљно успињање ка њој. Сваки наш корак према вјечности је корак према животу, а удаљавање од вјечности је корак ка смрти. Стога морамо да пазимо на сваки корак и на сваку изговорену ријеч'', нагласио је владика.
Владика Григорије је рекао да награду дијели са онима којима она припада подједнако као и њему и без којих не би била могућа: са бискупом мостарским Ратком Перићем и дубровачким Матом Узинићем, фра Иком Скоком и провинцијалом Иваном Сесаром, те мостарским муфтијом Сеидом Смајкићем и ефендијом Салемом Дедовићем, као и са народом који је, упркос својим ранама, и те како отворен за дијалог.
Манифестацији “Вечерњаков печат”, која је одржана је у петак увече у Хрватском дому херцега Стјепана Косаче у Мостару.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.