Фото: Потцијењена опасност од Ал Саваха
Сарајево - Министарство безбједности БиХ саопштило је јуче да је БиХ прихватила некадашњег члана терористичке организације "Ал-Каида" Тарика Махмуда Ахмеда ал Саваха (58), који је пребачен из затвора Гвантанамо на Куби.
- БиХ се укључила у програм прихвата затвореника из Гвантанама у склопу сарадње са САД које настоје да затворе овај војни затвор. Ал Савах је у овом затвору провео посљедњих 13 година, али никада није процесуиран или осуђен - навели су у Министарству безбједности и додали да ће бити под надзором надлежних органа.
Предсједавајући Предсједништва БиХ Драган Човић казао је да га питање доласка Ал Саваха, осумњиченог за тероризам, мучи као и многе друге у БиХ.
- Морамо сјести са челницима агенција које се баве овим послом и рашчистити неке ствари како бих могао дати одговор на питање да ли он представља опасност за БиХ. У овом тренутку се о томе не могу изјаснити - каже Човић.
Министар спољних послова БиХ Игор Црнадак недавно је рекао да Ал Савах није пријетња, што је изазвало оштре реакције представника институција РС и стручњака из области безбједности. Министар унутрашњих послова РС Драган Лукач оцијенио је да Црнатково поређење припадника Специјалне јединице полиције МУП-а РС са освједоченим терористима представља нешто најгоре што је чуо за 25 година рада у МУП-у.
- То је непознавање елементарних ствари из области безбједности. Не знам шта је био повод Црнатку да направи такво поређење - рекао је Лукач, наводећи да није обавијештен да ће у БиХ из Гвантанама бити пребачено још десет особа и да нам ни овај није био потребан.
Ал Савах, осим египатског, има и држављанство БиХ, које је добио због учешћа у рату као припадник Трећег корпуса Армије РБиХ.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.