Посланици Народне скупштине РС 15. априла о приједлогу декларације

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Посланици Народне скупштине РС 15. априла о приједлогу декларације

Бањалука - Колегијум Народне скупштине Републике Српске заказао је за 15. април трећу редовну сједницу парламента Српске на којој ће бити разматран и приједлог декларације поводом захтјева за оцјену уставности Закона о празницима Републике Српске пред Уставним судом БиХ.

Након сједнице скупштинског Колегијума, предсједник Народне скупштине Српске Недељко Чубриловић рекао је новинарима да Република Српска мора водити рачуна о томе каквог ће садржаја бити одлука Уставног суда БиХ о овом питању, због чега је стручна јавност Српске припремила декларацију која ће бити разматрана у Народној скупштини.

Он је подсјетио да је бошњачки члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић поднио Уставном суду БиХ захтјев за оцјену уставности чланова Закона о празницима Републике Српске којима се као званични празник 9. јануар утврђује као Дан Републике.

Чубриловић је рекао да ће на сједници парламента Српске, која садржи 27 тачака дневног реда, бити разматрани по хитном поступку приједлози закона о измјенама и допунама закона о високом образовању, о измјенама закона о експропријацији, те приједлог закона о мјерама безбједности у пословању готовим новцем и другим вриједностима.

Према његовим ријечима, биће разматрани и нацрти закона о предшколском васпитању и образовању, о трансфузијској дјелатности, о измјенама и допунама закона о судовима у Српској, о обновљивим изворима енергије и ефикасној когенерацији, о измјенама и допунама закона о заштити од насиља у породици.

На сједници ће бити разматран Приједлог програма рада Народне скупштине Републике Српске за 2015. годину, извјештај Министарства унутрашњих послова Српске о раду за 2014. годину, Извјештај Одбора за безбједност и Одбора за борачко - инвалидску заштиту о одржаној заједничкој тематској сједници под називом "Рад Тужилаштва и Суда БиХ и других институција по питању процесуирања ратних злочина".

Чубриловић је рекао да ће сједница парламента Српске бити одржана 15, 16. и 17. априла, те да ће, ако не буде завршена, бити настављена 21. априла.

Почетак треће редовне сједнице Народне скупштине Републике Српске заказан је за 10.00 часова.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.