Подржано смањење плата

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Подржано смањење плата

СAРAЈЕВО - Дом народа Парламентарне скупштине БиХ јуче је једногласно, по хитном поступку, прихватио Закон о допунама Закона о платама и надокнадама запослених у институцијама БиХ, на основу којег се предвиђа смањење обрачунске основице са 535 КМ на 498 марака за све запослене у институцијама који имају коефицијент четири и виши од четири.

За запослене у заједничким институцијама, који имају коефицијент нижи од четири, плата ће бити обрачунавана по обрачунској основици од 535 КМ, јавила је Срна. Усвојеним законом, примања запослених са коефицијентом четири и вишим од четири смањују се за износе од 150 до 350 КМ.

Истичући да је ријеч о одговору на захтјеве јавности да се Парламент и остале заједничке институције конкретним мјерама солидаришу са проблемима становништва, члан Заједничке комисије за административне послове Парламента БиХ и хрватски делегат у Дому народа Божо Рајић напоменуо је да је ова комисија раније затражила од Савјета министара да изради план за суочавање са економском кризом, али да одговор на тај захтјев никада није добијен.

Дом народа одбацио је Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о слободи приступа информацијама, којим је предлагач Сефер Халиловић тражио увођење новчаних казни од 1.000 до 25.000 КМ за физичка и правна лица која онемогуће остваривање права на приступ информацијама.

Делегати су подржали Закон о допуни Закона о Јавном РТВ систему БиХ, којим су плаћања РТВ таксе ослобођена слијепа и глува лица.

Сирови шећер

Дом народа усвојио је Закон о допуни Закона о царинским тарифама, којим се за потребе прераде у БиХ омогућава увоз без плаћања царине 50.000 тона сировог шећера. Министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић истакао је да се овим допунама прерађивачима шећера у БиХ настоје створити исти услови као у државама у окружењу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.