Фото: Под упитником избор Вијећа народа РС
БAЊAЛУКA - Посланици Народне скупштине Републике Српске (НСРС) требало би да на данашњој другој по реду сједници разматрају иницијативу за измјену Устава РС и да именују делегате за Дом народа Парламента БиХ, док избор делегата за Вијеће народа РС највјероватније неће моћи да буде обављен.
На дневном реду су и именовање генералног секретара НСРС и његовог замјеника и избор радних тијела парламента.
Избор делегата у Вијеће народа неће се обавити јер је коалиција ХСС-НХИ поднијела приговор Централној изборној комисији (ЦИК) БиХ. У ЦИК-у су потврдили "Гласу Српске" да су примили приговор који је поднесен против одлука ЦИК-а у вези са овјером кандидатских листа за Вијеће народа РС, али да је ЦИК одбацила приговор као недопуштен и да странка има рок од два дана да поднесе жалбу апелационом одјељењу Суда БиХ.
Предсједник Народне скупштине РС Игор Радојчић потврдио је јуче "Гласу Српске" да се ствари највјероватније компликују и да се сада "завлаче" у жалбене рокове.
- Aко информација пред сједницу остане оваква каква је сада, онда ипак не бисмо могли приступити избору делегата за Вијеће народа, јер бисмо морали чекати да се заврше жалбени рокови - рекао је Радојичић.
Додао је да се ради о потпуно нелогичној ситуацији јер ХСС-НХИ није овлашћена за тако нешто.
- Не видим шта подносилац овог захтјева може да добије, осим да блокира НСРС и законодавни процес - сматра Радојичић.
Предсједник Клуба посланика СНСД-а у НСРС Жељко Мирјанић рекао је да очекује да ће се НСРС данас конституисати, али да формално не постоје услови да се конституише и Вијеће народа РС.
Aко посланици данас усвоје иницијативу за промјену Устава Српске, НСРС умјесто два имаће убудуће "до три потпредсједника".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.