Осумњичене туку бејзбол палицама

Свјетлана Тадић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Осумњичене туку бејзбол палицама

БAЊAЛУКA - У тужилаштвима, полицијским станицама, притворским центрима, затворима и психијатријским установама у БиХ присутно је злостављање осумњичених и осуђених лица, наводи се у извјештају делегације Европског комитета за спречавање мучења и нечовјечног или понижавајућег поступања или кажњавања, која је у БиХ боравила од 5. до 14. априла.

Извјештај је сачињен на основу података прикупљених приликом посјете 26 јединица за спровођење закона. У извјештају се додаје да су осумњичени и осуђени углавном изложени ударцима ногама, рукама, пендрецима и бејзбол палицама, везању лисицама у незгодном положају, стављању пластичних кеса преко главе и примјени електричних шокова.

Извјештај је на препоруку Министарства за људска права и избјеглице БиХ у сриједу усвојио Савјет министара БиХ.

- За разлику од запажања изнесених послије посјете 2007. године, делегација Комитета је овај пут добила значајан број кредибилних оптужби о озбиљном физичком злостављању које су вршили полицајци и други службеници задужени за спровођење закона - наводи се у извјештају.

Додаје се да је више осумњичених изјавило да им је током испитивања цијев пиштоља стављана у уста и да им је пиштољ био уперен у сљепоочницу.

Хапшења и испитивања 

У извјештају је наведено да је до мучења и других облика злостављања у већини случајева долазило када су осумњичене испитивали криминалистички инспектори у њиховим канцеларијама, односно прије него што су били смјештени у притворску ћелију или предати тужилаштвима.

- Евидентирано је и неколико навода који се односе на злостављања од стране припадника Aгенције за истраге и заштиту БиХ (SIPA) у тренутку хапшења или током премјештања лица од мјеста хапшења до мјеста саслушања. Ухапшени су изјавили да су били ударани песницама, ногама, а у неким случајевима тукли су их палицама након што су везани лисицама - пише у извјештају.

У документу се истиче да је делегацији која је боравила у инспекцији у БиХ изнесено неколико међусобно досљедних оптужби о употреби малих ручних наелектрисаних палица.

- Њих су током испитивања осумњичених користили криминалистички инспектори у централној полицијској станици у Бањалуци - наведено је у извјештају.

Мушкарац са којим се делегација састала навео је да га је полиција у Мостару зауставила, извела из кола и ударала по тијелу и гениталијама.

- Због задобијених повреда одведен је у хитну помоћ, а према здравственом картону дијагностиковано је да је претрпио ударце на глави, абдомену и леђима и да му је сломљено осам до девет ребара - наведено је у извјештају.

Делегација је истакла да су дошли до оптужби о злостављању и против истражилаца Специјалног тужилаштва РС, који су користили пендреке, бејзбол палице и осумњиченима стављали пластичне кесе на главу. 

Препоруке 

Комитет је препоручио да министри унутрашњих послова и полицијски комесари пошаљу снажну поруку да је злостављање ухапшених или притворених особа незаконито, непрофесионално и да ће бити предмет озбиљних санкција.

- Надлежни органи треба да обезбиједе да се истрага спроведе за сваку тврдњу о злостављању и да се утврди одговорност виших службеника по руководећој линији - истакнуто је у извјештају.

Додаје се да се мора створити атмосфера да пријављивање злостављања буде исправна ствар, како би оно било спријечено.

- То подразумијева усвајање закона о заштити "звиждача", односно оних који објелодане информације о злостављању - препоручили су из комитета.

Начелник Управе криминалистичке полиције МУП-а РС Зоран Мандић изјавио је "Гласу Српске" да се ради о појединачним случајевима злостављања и да то није пракса у раду полиције.

- Те случајеве истражујемо у унутрашњем поступку, а уколико постоје елементи кривичног гоњења, онда се против одговорних поступа и у кривичном поступку. Сигурно је да драстичних случајева нарушавања људских права нема - рекао је Мандић.

Он је додао да се тврдње осумњичених и осуђених не смију занемарити, али да оне често нису истините.

- Те пријаве се не смију игнорисати, али имамо случајева када се пријави насиље да би осумњичени на неки начин покушао издејствовати да буде изузет од кривичног гоњења и кривичног поступка - нагласио је Мандић.

Из SIPA нисмо успјели да добијемо коментар извјештаја Европског комитета.

Предмети

У извјештају се наводи да је делегација Европског комитета у просторијама за испитивање у полицијским станицама у БиХ пронашла разне предмете.

Пронађене су, између осталог, бејзбол палице, сачмарице, ловачки ножеви, пајсери и металне цијеви.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.