Обиљежено 30 година постојања РТРС-а ФОТО

ГС Галерија
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Свечаном академијом обиљежено 30 година постојања РТРС-а Фото: РТРС | Свечаном академијом обиљежено 30 година постојања РТРС-а

БАЊАЛУКА – Свечаном академијом обиљежено је вечерас у Бањалуци 30 година постојања Радио-телевизије Републике Српске (РТРС).

Генерална директорка Радио-телевизије Републике Српске Дијана Миланковић истакла је да је судбина РТРС-а нераскидиво везана за Републику Српску.

“Ово је велика и дуга историјска борба, рад и труд да се направи истински јавни сервис као што РТРС и јесте”, рекла је Миланковићева.

Према њеним ријечима, највећа заслуга за оно што ова телевизија јесте данас припада радницима који су ту од почетка рада.

“Највеће заслуге за оно што РТРС јесте данас припадају нашим колегама, које су од почетка биле ту, те које су од оснивања уложиле своје знање, вољу и љубав према овој телевизији”, казала је Миланковићева.

Свечаној академији присуствовали су предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, потпредсједници Народне скупштине, министри, народни посланици, српски представници у заједничким институцијама БиХ, предсједник АНУРС Рајко Кузмановић и директор Полиције Републике Српске Синиша Кострешевић.

Академији су присуствовали и представници јавног и културног живота Републике Српске, бивши директори и радници РТРС-а, новинари и уредници РТРС-а, те других медијских кућа.

Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић нагласила је да је Радио-телевизија Републике Српске током протеклих 30 година расла и развијала се заједно са Републиком Српском, дијелећи судбину народа како у првим годинама постојања и рада, тако и данас.

Цвијановићева је истакла да је РТРС била непосредни свједок турбулентних и важних историјских догађаја током Одбрамбено-отаџбинског рата, а њени новинари редовно су извјештавали са првих линија фронта.

Предсједница Српске одликовала је Радио-телевизију Републике Српске Орденом заставе Републике Српске са златним вијенцем.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да су Радио-телевизија Републике Српске, Српска и све њене институције једно, да су се заједно развијали и успјешно пролазили кроз све недаће.

“Знали смо и онда када смо губили медијску битку на глобалном нивоу да је важно да имамо нашу телевизију и то се показало одрживим”, истакао је Додик на свечаној академији у Бањалуци поводом 30 година постојања РТРС-а.

Додик је рекао да је свједок супервизора и оних који су укључивали разне ометаче на предајнике РТРС и на крају их бомбардовали.

“Било је и оних који су хтјели да отму предајнике, па смо се борили за њих. Нисмо дали Телевизију и онда када су покушали да нам наметну неку важну причу о корпорацијама које треба да нам у потпуности одузму аутономију у медијском смислу”, напоменуо је српски члан Предсједништва БиХ.

Слоган под којим ова медијска кућа обиљежила јубилеј гласио је “РТРС - једноставно твоја!”.

Први прилог, односно прво живо јављање са Пала у програм Телевизије Нови Сад изведено је 18. априла 1992. године, а дан касније емитован је први дневник из бањалучког студија.

Одлуком Народне скупштине Републике Српске 1993. године формирана је Српска радио-телевизија са студијима на Палама и у Бањалуци, те дописништвима широм Републике Српске.

Настала у тешко вријеме, у скромним условима и са ограниченим капацитетима, са основним циљем да се чује вјеродостојна информација, ова медијска кућа расла је заједно са Републиком Српском и израсла у јавни сервис Радио-телевизију Републике Српске.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.