Обезбијеђена већина услов за кандидатуру

Жељка Добрић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Обезбијеђена већина услов за кандидатуру

БAЊAЛУКA - Чланови Предсједништва БиХ позвали су лидере политичких партија да се избору мандатара за састав Савјета министара БиХ приђе са максималном озбиљношћу и што хитније и да им уз име кандидата за ту позицију доставе и потписе 22 посланика у Представничком дому Парламента БиХ који обезбјеђују и просту и ентитетску већину неопходну за избор.

- Имајући у виду чињеницу да још нема договора политичких партија које имају посланике у Парламенту БиХ о парламентарној већини, једино ће се у овом случају сматрати да су испуњени услови за формалну кандидатуру неког кандидата - наведено је у писму које су чланови Предсједништва БиХ упутили лидерима парламентарних странака.

Предсједништво је од предсједника странака затражило да самостално или коалирањем с другим политичким партијама предложе некога ко има капацитет да добије подршку у Парламенту.

- Предсједништво ће прихватити такву иницијативу партије или коалиције и именовати новог предсједавајућег Савјета министара, те послати га Парламенту на потврђивање - наводи се у писму.

Чланови Предсједништва БиХ подсјетили су на законски рок који истиче 22. јула у којем Парламенту морају да предложе име новог кандидата за мандатара.

Тај рок почео је да тече након што кандидат "платформаша" Славо Кукић није добио подршку у Парламенту БиХ. Условљавањем странака да уз име кандидата приложе и потписе подршке избјегава се ситуација која је виђена са Кукићем, који је гласовима Жељка Комшића и Бакира Изетбеговића предложен за мандатара, иако се знало да нема подршку у Парламенту.

Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић сматра да се Предсједништво одлучило на овај корак јер више не жели да губи кредибилитет и да предлаже име које нема подршку у Парламенту.

- Ово је добар потез, али тај кредибилитет су могли да сачувају и када су предлагали Кукића. Основно питање је да ли има спремности да се о овој теми разговара у ФБиХ и да то буде полазна тачка уочи договора са политичким партијама у РС - рекла је Мајкићева.

Посланик СДС-а у Парламенту БиХ Борислав Бојић рекао је да је Предсједништво и до сада имало обавезу да предложи кандидата који има подршку о којој сада говоре.

- Кључ је у рукама лидера СДП-а Златка Лагумџије. Вјерујем да је сада спреман да прихвати кандидата који није из његове странке, уз услов да има право првог потеза, а то је да добије Министарство иностраних послова БиХ. То за РС није прихватљиво, јер тај ресор припада Србима - рекао је Бојић.

Лидер ХДЗ-а 1990. Божо Љубић рекао је да је позив Предсједништва на договор странака био једини могући.

- Схватили су да су прије више од мјесец погријешили када су предложили кандидата који није испуњавао услове које су сада поставили - рекао је Љубић.

Потпредсједник ХДЗ-а БиХ Маринко Чавара поздравио је покушај Предсједништва да допринесе договору странака.

- Да су бошњачке странке прихватиле уређење БиХ онакво какво прописује Устав, давно смо могли имати формирану власт, али они насилно желе да направе државу у којој би доминирали - рекао је Чавара и додао да кандидат ове странке остаје Борјана Кришто.

Сат откуцава

У писму упућеном странкама Предсједништво БиХ наводи да је крајње вријеме да се превазиђе политички застој у формирању извршне власти на нивоу БиХ и да се крене у рјешавање озбиљних и нагомиланих проблема.

- Предсједништво БиХ позива вође и руководства политичких странака да покажу политичку одговорност за формирање Савјета министара БиХ - наведено је у писму.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.