Фото: Оба блока из Српске желе власт у Сарајеву
Сарајево - Оба страначка блока из РС, која предводе СНСД и СДС, увјерена су да ће са партијама из ФБиХ формирати већину у Представничком дому Парламента БиХ од које ће зависити и формирање извршне власти у Сарајеву.
На основу прелиминарних и незваничних резултата које је објавила Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ, СНСД би у Представничком дому требало да има шест посланика, а њихов коалициони партнер ДНС једног. СДС рачуна на пет мандата, а њихови партнери ПДП и НДП на једног. Преостали мандат из РС припада СДА. РС у Представнички дом делегира 14 посланика.
Члан Главног одбора СНСД-а Лазар Продановић вјерује да ће обезбиједити већину јер су освојили највише директних мандата.
- Имамо пет директних и један компензациони мандат уз који се као коалициони мандат придружује и један ДНС-ов. Увјерен сам да ћемо, без обзира на то ко буде члан Предсједништва БиХ из РС, имати довољно кредибилитета да формирамо скупштинску већину у Парламенту БиХ - истакао је Продановић.
Додао је да СДС, иако рачуна на још једно посланичко мјесто, не може претендовати да води главну ријеч, као ни ПДП који је освојио један компензациони мандат.
Члан Главног одбора СНСД-а Сташа Кошарац сматра да је та странка побједник избора за Парламент БиХ када је у питању РС.
- Заједно са нашим старим коалиционим партнерима имаћемо најмање седам, а можда и осам посланика. Када томе додате и три од пет делегата у Дому народа Парламента БиХ, јасно је да без СНСД-а неће моћи да буде формирана власт у Сарајеву без обзира на снове опозиције - рекао је Кошарац.
СДС је освојио четири директна и један компензациони мандат.
Члан Главног одбора СДС-а Александра Пандуревић тврди да Савез за промјене, ако се за то одлучи, може формирати власт на нивоу БиХ, али да ће за све тражити квалитетног саговорника.
Опширније прочитајте у штампаном или електронском издању "Гласа Српске"
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.